Izglītība Projekti
1
1
1

 

 

 

EMPOWERİNG KİDS WİTH SPECİAL EDUCATİONAL NEEDS İN THE BALTİCS (EKSEN)" Projekta Nr.2023-2-LT01-KA210-SCH-000173013 starptautiskā pieredzes apmaiņas tikšanās Igaunijā

Erasmus+ projekta ,,Empowering kids with special educational needs in the  Baltics (EKSEN)” Starptautiskajā īstermiņa mācību mobilitātes skolēniem un personālam, programmas mazā mēroga partnerības projekta līguma Nr. 2023-2-LT01-KA210-SCH-000173013 ietvaros no 5. līdz 10. maijam Tallinā “Tallina Liikuri pirmsskolā” un privātskolā “Vivere” notika tikšanās un pieredzes apmaiņa starp Latvijas, Upesleju sākumskolas pedagogiem: Ilonu Maļinovsku, Guntu Rutkasti, Liliju Geidu, Digni Žildi, divu  Lietuvas iestāžu pedagogiem un administrāciju un Igaunijas PII Liikuri kolektīvu.

Projekta “Bērnu ar speciālām izglītības vajadzībām iespēju nodrošināšana Baltijas valstīs” galvenais mērķis ir sniegt ieguldījumu iekļaujošas izglītības vides veidošanā bērnudārzos Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Izmantojot sporta, mākslas un mūzikas iespējas, EKSEN cenšas uzlabot bērnu ar īpašām vajadzībām izglītības pieredzi, nodrošināt vērtīgas profesionālās izaugsmes iespējas pedagogiem un nodrošināt vecākus ar informāciju, kas nepieciešama bērnu attīstības atbalstam.

Četrās darba dienās projekta dalībnieki apmeklēja vairākas nodarbības Tallinas Liikuri pirmsskolas izglītības iestādē, kurās iepazīstināja un dalījās pieredzē ar iekļaujošajiem bērniem un audzēkņiem ar īpašām vajadzībām, izmantojot sportu, mākslu un mūziku. Tāpat šajā pirmsskolā ļoti aktīvi tiek izmantotas IT tehnoloģijas mācību darbā. Arī visi projekta dalībnieki praktiski varēja izmēģināt robotu programmēšanu un vadīšanu.

Šajās projekta dienās tika organizētas vairākas radošas un attīstošas darbnīcas. Tajā skaitā tika apskatīta mācību vide, grupas, āra laukumiņi (BIO saimniecība, izglītojošie stendi ar QR kodiem atbilstoši tēmai: Igaunijas daba (mežs, putni, augi, dārzs un tās veltes, jūras un citas ūdens tilpnēs utt.), velo celiņi un sporta aktivitāšu zonas pie bērnudārza.

Pirmajā dienā bērnudārza audzēkņi bija sagatavojuši sagaidīšanās koncertu. Savu priekšnesumu rādīja arī bērnudārza pedagogi. Patīkami pārsteidza pedagogu pašdarinātie tautas tērpi. 

Projekta dalībnieki tika sadalīti pa grupiņām un piedalījās mācību procesā, vērojot rotaļnodarbības dažādās grupiņās, gan pie speciālās izglītības bērniem, gan pie bērniem grupiņās, kurās ir iekļaujošie audzēkņi. Tika piedāvātas nodarbības baseinā, mūzikas nodarbība, apsveikumu veidošana Mātes dienai, nodarbība ar LEGO izmantošanu, iekļaujot IT tehnoloģijas un nodarbības, izmantojot robotus, izpētes darbu ar digitālo Wireles mikroskopu, kurš sasaistīts gan ar interaktīvo tāfeli, gan ar planšeti un datoru, un tiek bieži izmantoti dabas izpētei ārā.

Arī privātskolā VIVARI tikām iepazīstināti ar skolas iekšējo un arēju vides iekārtojumu un piedalījāmies stundās. Pēc stundu apmeklējuma, tapāt kā pirmsskolā, notika pārrunas, lai iegūtu atgriezenisko saiti un atbildētu uz jautājumiem no mājinieku puses.  VIVARU skolā guvām interesantu pieredzi, kā mācīt valsts valodu netiešā veidā mazākumtautību izglītojamiem. Gaitenī uz sienām izvietoti attēli ar nedēļu, mēneša tēmu (runājošā siena), kur pie attēliem ir nosaukumi igauņu valodā. Uz gaitiņa sienām un kabinetu sienām ir bērniem saistoša informācija par bērnam aktuālām tēmām (nesaistītām ar mācību procesu): depresiju, savstarpējām attiecībām, draudzību. Lai bērniem ieaudzinātu dabas aizsardzību un mīlestību pret dabu, gan bērnudārzā, gan skolā ir savs EKO dārzs un siltumnīcas. Ir izveidotas un ierīkotas arī kukaiņu mājas.  

No uzņemošās valsts pedagogu puses tika piedāvāts neliels ieskāts Igaunijas vēsturē, kultūrā  un nacionālajā kulinārijā, piedaloties kvesta spēlē Tallinas vecpilsētā, ziepju vārīšanas meistarklasē un baudot nacionālo virtuvi Tallina vecpilsētā.

Mūsu komanda iepazinās ar Tallinas estrādi un baudīja pastaigu pa Tallinas jūras promenādi. Šīs nedēļas laikā pedagogi tika bagātināti ar pozitīviem iespaidiem, emocijām un radošām idejām savam turpmākajam darbam.