7. maijā Valmieras Kultūras centrā notika 2023. gada XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII Deju svētku, kuru vienojošais vadmotīvs ir “Dziesmu svētkiem 150. Tradīcija”, deju lieluzveduma “Mūžīgais dzinējs” repertuāra apguves pārbaudes seminārs jeb skate. Skati vērtēja ekspertu grupa – deju virsvadītāja Gunta Skuja un horeogrāfi Jānis Purviņš, Jānis Ērglis, Dace Adviljone, Jānis Kalniņš. Ropažu novada deju kolektīviem bija jādejo divas dejas no Deju svētku repertuāra – viena deja tika izlozēta, bet otru dejotāji varēja izvēlēties paši.
Stopiņu pagastu repertuāra pārbaudē un apguvē pārstāvēja visi četri mūsu deju kolektīvi – jauniešu deju kolektīvs “Pastalnieki” (B grupa, vadītāja Antra Vilmane); vidējās paaudzes deju kolektīvi “Stopiņš” (D grupa, vadītāja Aiga Medne) un “Luste” (E grupa, vadītāja Ieva Sīle); senioru deju kolektīvs “Ulenbroks” (F grupa, vadītāja Ineta Svilāne). Lepojamies ar Stopiņu pagasta deju kolektīviem, visi saņēmuši ekspertu vērtējumu – repertuārs apgūts. Prieks par mūsu senioru deju kolektīvu “Ulenbroks”, kurš tika uzteikts kā viens no labākajiem senioru deju kolektīviem, tāpat kā Garkalnes “Baltābele” un Ādažu “Sprigulis”. Deju solis vēl atsperīgāks kļuvis mūsu jauniešu deju kolektīvam “Pastalnieki”, kurus eksperti uzreiz izvirzīja II deju programmai, kas plānota daudzfunkcionālajā hallē “Arēna Rīga”. Savukārt D grupas dejotāji cer šo ziņu sagaidīt pēc visu metodisko semināru noslēguma. Vai kāds no mūsu deju kolektīviem būs arī svētku noslēguma koncerta “Kopā augšup” dalībnieks, to uzzināsim jau vasaras sākumā.
Ropažu Kultūras centra JDK “Cielaviņa” (vadītājas Terēza Jozefa un Zane Kristiāna Jozefa) un Valmierā uzstājās ar dejām “Aug magonīte”, Gunas Trukšānes horeogrāfija, tautas mūzika folkloras kopas “Lāns” apdarē, un “Vidzemes jandāls”, Guntas Skujas horeogrāfija, tautas mūzika Amandas Jātnieces apdarē, un ieguva vērtējumu – repertuārs ir apgūts. Ropažu Kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīvs “Rudzi” (D grupa, vadītājs Juris Čakans) esošajā sastāvā šogad ceļu uz Dziesmu un deju svētkiem uzsāka pirmo reizi un savā grupā Valmierā, izpildot noteikto repertuāru – dejas “Es mācēju danci vest”, Ulda Žagata horeogrāfija, tautas mūzika Gunāra Ordelovska apdarē, un “Vidzemes jandāls”, Guntas Skujas horeogrāfija, tautas mūzika Amandas Jātnieces apdarē, arī ieguva vērtējumu “apgūts”. VPDK “Rudzi” dejotāji saka: “Mūsu spēks ir labas attiecības kā dejā, tā arī dzīvē. Mums ir vadītājs, kuram uzticamies! Tas mums ļāva šajā pārbaudes seminārā iegūt ļoti labu vērtējumu! Apzināmies, “Rudziem” vēl ir jāaug, bet šodien priecājamies par sasniegto!”
Vangažu pilsētu skates D grupā pārstāvēja VPDK “Augšup”, izlozes rezultātā izdejota deja “Vidzemes jandāls” G. Skujas horeogrāfijā, tautas mūzika A. Jātnieces apdarē, un izvēles deja “Bobu dancis”, J. Ērgļa horeogrāfija, tautas mūzika G. Igauņa apdarē. Žūrija atzinīgi novērtēja dejotāju sniegumu, un tika atzīts, ka repertuārs ir godam apgūts. VPDK “Augšup” saka lielu paldies Ropažu novada pašvaldībai par krāšņajiem brunčiem un pašiem dejotājiem par tērpu detaļu iegādi, lai uz skatuves kāptu cēli. Paldies Lienei Frīdbergai par milzīgo ieguldījumu deju repertuāra apguvē un kolektīva vizuālā tēla veidošanā.
Garkalnes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvs “MADARA” (vadītājs Viesturs Virza) skatē dejoja “Bobu danci” un “Es mācēju danci vest”, žūrijas vērtējums – repertuārs apgūts. Garkalnes novada kultūras centra “Berģi” vidējās paaudzes deju kolektīvs “Greizie Rati” dejoja dejas “Bēru riekstus kabatā” un “Man rakstītis mugurā”, savukārt Tautas deju ansamblis “Ritenītis” dejoja “Es redzēju Rīgas pili” un “Skaista mana tēvu zeme”, abi kolektīvi ieguva novērtējumu – repertuārs apgūts. Jāmin, ka TDK “Ritenītis” tiek virzīts arī dalībai deju svētku otrai programmai. Senioru deju kolektīvs “Baltābele” (vadītāja Liene Gailāne) dejoja “Svinīgo soli” un “Es redzēju visu jūru”. Kolektīvs ieguva atzinumu – repertuārs apgūts, kā arī uzslavu – koši un enerģiski. VPDK “Saime” (vadītāji Uldis Muižnieks un Baiba Kravčenoka) skatē dejoja – “Vidzemes jandālu” un “Mērdzenieti”. Atzinums – repertuārs apgūts.