Bibliotēkas
1
  • Zilākalna pakājē atrodas Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrs, kur apskatāma pastāvīgā ekspozīcija un virtuālā realitāte. Centrā iespējams apskatīt vēsturisko ekspozīciju par dabas objektu un svētvietu “Zilaiskalns”, Zilākalna ciematu, industriālā mantojuma objektu - ūdenstorni. Apmeklētājiem iespēja pacelties virs Zilākalna un ielūkoties vēsturiskajā šaursliežu dzelzceļa lokomotīvē ar virtuālās realitātes palīdzību.
  • Sliežu velosipēdi – tā ir pagaidām reti sastopama atpūta,  kas parādījusies Latvijā tikai pēdējo gadu laikā. Tāpēc izmantosim iespēju izbraukt ar Sliežu velosipēdiem "ZRailbikes". Tas ir pārvietošanās līdzeklis pa šaursliežu dzelzceļa atzaru no Zilākalna ciema līdz kūdras purvam. Kopējais brauciena garuma ir ~4km, kurus var pieveikt aptuveni pusstundā.
  • Tikai 10 minūšu brauciena attālumā no Zilākalna atrodas Dikļi, kur 1864.gada vasarā notika Pirmie latviešu Dziesmu svētki. Kultūras pasākumus nu var baudīt Neikenkalna dabas koncertzālē, savukārt vēstures elpu dod turpat blakus esošā Dikļu pils. Dikļu pils ir viena no nedaudzajām Vidzemes muižu pilīm un kungu mājām, kurā var ieraudzīt salīdzinoši lielu daļu no tās oriģinālās interjera apdares.
  • Netālu no Matīšu un Vecates pagastu robežas vecu lapegļu alejā mājo Baltijā lielākā balto stārķu kolonija. Turklāt šī svēteļu kolonija ornitologu aprindās ir atzīta arī par Eiropā vistālāk uz ziemeļiem izraudzīto balto stārķu masveida ligzdošanas vietu. “Daudzdzīvokļu māju kvartāls” stārķiem atrodas šosejas Valmiera-Mazsalaca malā. Pēdējos gados gan iemītnieku skaits te samazinājies, jo lapegles noveco, aleja paliek retāka, tādēļ šeit uzsākts veidot Latvijā pirmo mākslīgi veidoto ligzdu parku baltajiem stārķiem.
  • Burtnieku pagasts ir Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta daļa un tā teritorijā atrodas Burtnieku ezers. Šī apkārtne ir bijusi apdzīvota jau sirmā senatnē, bet oficiāli vārds “Burtnieki” rakstos pirmoreiz minēts 1366.gadā. Vietējie lepojas ar baronu Šrēderu dzimtas valdīšanas laikā (1816-1920) iekopto parku, kurā aug ap 70 koku un krūmu sugu. Tomēr pagasta atpazīstamākais simbols ir Burtnieku evaņģēliski luteriskā baznīca – viena no spilgtākajiem Vidzemes vēlīnās gotikas un baroka paraugiem.
  •  Pēc pašu ieskatiem – iespēja izpeldēties Burtnieku ezerā vai ieklausīties vietējā gida  stāstā par Burtniekiem.
  •  Pusdienas kafejnīcā “Burtniekkrogs"
  • Gadsimtiem senās Adzelviešu mājas ir vienīgā vieta Latvijā, kur pēc senas gatavošanas un garšas tradīcijas pats māju saimnieks ar rokām soli pa solim, sākot ar kaņepju audzēšanu, gatavo “Latvijas melnos ikrus” - tīru kaņepju aizdaru. Saimnieks aicina ciemiņus ielūkoties senatnīgajā noskaņā, pašiem apgūt aizdara gatavošanas meistarību, nobaudīt uz vietas darīto gardumu un produktus iegādāties.

Brauciena kopējās izmaksas 1 personai - 31 EUR; pensionāriem, skolniekiem un personām ar invaliditāti – 29 EUR. Info un pieteikšanās pa tālruni Ropaži 67918405, Zaķumuiža 67958530

1