Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) izstrādā jaunu skolu finansēšanas modeli, kurā no 2024. gada 1. septembra ir paredzēti kompleksi risinājumi – nodrošināt radikālu pedagogu atalgojuma palielināšanu un atbilstošu papildu finansējumu atbalsta pasākumiem, ieviest optimālus skolēnu skaita kritērijus katrā klašu grupā, investēt izglītības iestāžu infrastruktūrā, kā arī veikt citus ar izglītojamā labāko interešu nodrošināšanu saistītus ieguldījumus attiecīgajā skolā, kas atbilstu ilgtspējīgas izglītības iestādes kritērijiem.
Atbilstoši IZM plānam Ropažu novada pašvaldības Izglītības nodaļa izvērtēja demogrāfiskos, iedzīvotāju migrācijas datus novada administratīvajā teritorijā un skolu atbilstību modeļa ieviešanas nosacījumiem, skolēnu mācību rezultātus. Secināts, ka divu novada vidusskolu – Ropažos un Vangažos, 10.-12.klašu posms neatbilst plānotajiem kvantitatīvajiem kritērijiem, tādēļ plānots, ka pēc izmaiņām Izglītības likumā valsts finansējums jaunajā modelī attiecīgo klašu grupu pedagogu atalgojumam netiks saņemts.
Izglītības nodaļa februārī prezentēja ziņojumu par vidusskolu attīstības iespējām Ropažu novadā pašvaldības deputātiem. Lai varētu pieņemt izsvērtu un pamatotu lēmumu, deputāti nolēma organizēt tikšanās ar Ropažu un Vangažu vidusskolu pedagogiem, skolēniem un vecākiem.
Februārī un martā notika 7 tikšanās, pēc kuru noslēguma 26. marta Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes lietu komitejas sēdē tika prezentēts informatīvais progresa ziņojums par vidusskolu attīstības iespējām. Ziņojumā tika prezentēti skolēnu un viņu vecāku aptaujas dati par to, kur skolēni plāno turpināt mācības vidusskolā – savā pašreizējā skolā, kurā mācās, vai citur. Dati, diemžēl, nav optimistiski ne tuvākajā mācību gadā, ne ilgtermiņā.
Tas nozīmē, ka, ja deputāti nolems neveikt nekādas izmaiņas un saglabāt visus 3 vidusskolas posmus novadā, Ropažu un Vangažu vidusskolu 10.-12. klašu posmam pedagogu atalgojums pēc jaunā finansēšanas modeļa “Programma skolā” stāšanās spēkā būs pilnībā jāfinansē no pašvaldības budžeta. Pēc pašreizējiem aprēķiniem pašvaldības budžetā būs papildus jāatrod līdzekļi ap 360 000 EUR gadā.
Tā kā valsts līmenī vēl nav pieņemts lēmums, kad tiks ieviests jaunais skolu finansēšanas modelis, Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes lietu komitejas sēdē 26. martā, uzklausot Izglītības nodaļas progresa ziņojumu, deputāti atbalstīja Izglītības departamenta redzējumu 2024./2025. mācību gadā neveikt nekādas izmaiņas skolu tīklā un saglabāt vidusskolas posmu visās trijās novada vidusskolās.