Vangažu pilsētā aprīlī un maijā tika atzīmēta Pasaules Mākslas diena 2024 ar dažādām aktivitātēm, ko sagatavoja eTwinning starptautiskā projekta “People with History” bērnu komanda un projekta vadītāja Solvita Vencjuna.
Pasaules Mākslas diena 2019. gadā tika iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā ar mērķi visā pasaulē stiprināt saikni starp māksliniecisko jaunradi un sabiedrību, veicināt lielāku izpratni par māksliniecisko izpausmju daudzveidību, kā arī izcelt mākslinieku ieguldījumu sabiedrības un kultūras ilgtspējīgā attīstībā.
Mākslas izstāde bija aplūkojama dabā – Vangažu pilsētas bibliotēkas āra lasītavā. Mākslas darbi, kas izvietoti parkos, dārzos, vai citās dabas vietās, bieži vien ļauj apmeklētājiem izjust mākslu pavisam citādāk nekā tradicionālajās galerijās. Dabas skaistums un mākslas darbi viens otru papildina, radot īpašu atmosfēru un veicinot cilvēku mijiedarbību ar mākslu. Māksla ir universāla valoda, kas ļauj izteikties visā pasaulē. Tas ir kaut kas, kas vieno cilvēkus visā pasaulē, neatkarīgi no to valodas vai kultūras.
Ikviens pilsētas iedzīvotājs varēja aplūkot:
- populāri gleznotāji pasaulē un Latvijā
- modes dizainere Elita Patmalniece
- bērnu gleznotie portreti (populāras personības Latvijā un pasaulē)
- Vangažu vidusskolas 3.a klases bērnu veidotās kolāžas (sadarbība ar vizuālās mākslas sk. Ingu Lījvaku)
- Spēle par Mākslas pasauli (gleznotāji, mākslas stili, gleznu autori, jēzieni)
- Darba lapa- mākslas jēdzieni, burtu režģis, tests, gleznu autori, nepabeigtie zīmējumi
- grāmatas & enciklopēdijas par mākslu
Prieks, skatīties, kā dažāda vecuma bērni apvienojas vienā komandā un spēj radīt mākslas izstādi savai pilsētai. Šāda kopīga, radoša darbība ne tikai veicina mākslinieciskās prasmes, bet arī attīsta sadarbības, komunikācijas un problēmu risināšanas spējas. Bērni mācās cienīt un novērtēt viens otra idejas, apgūstot dažādas mākslas tehnikas un materiālus.
Šāda pieredze ir ļoti vērtīga, jo tā veicina radošo domāšanu un pašizpausmi, kā arī dod iespēju bērniem redzēt sava darba rezultātus sabiedriskajā telpā. Savukārt pilsētas iedzīvotājiem un apmeklētājiem šāda izstāde sniedz prieku un iedvesmu, atgādinot par bērnu neizsmeļamo fantāziju un radošumu. Tas arī veicina kopienas sajūtu un parāda, ka māksla var būt pieejama un izbaudāma ikvienam.
Paldies Vangažu vidusskolas vizuālās mākslas skolotājai Ingai Lījvakai par pavadīto laiku Mākslas izstādē dabā, vadot šeit vizuālās mākslas stundas Vangažu vidusskolas 3.a, 4.a un 5.a klasei. Ik pa laikam bija dzirdami bērnu smaidi un jautra čalošana, piešķirot īpašu dzīvīgumu un prieku visam pasākumam, jo izstādes apmeklētāji varēja lasīt, pētīt, atšifrēt, salīdzināt un uzzināt ko jaunu. Secinām, ka māksla spēj piesaistīt un iepriecināt visdažādākās paaudzes, radot pozitīvu un aizraujošu atmosfēru. Šāda pieredze ne tikai izglīto, bet arī veicina kopības sajūtu un rada neaizmirstamus mirkļus gan bērniem, gan pieaugušajiem.
Interesanti salīdzināt dažādu gadsimtu mākslinieku darbus, redzēt viņu mākslas stilu, krāsas un formas. Tas ļauj ne tikai izprast, kā māksla attīstījusies un mainījusies laika gaitā, bet arī novērtēt katra perioda un mākslinieka unikālo ieguldījumu. Var redzēt būtiskas atšķirības gan tehniskajā izpildījumā, gan krāsu paletē un tematikā. Renesanses darbos bieži dominē precīzas līnijas, detalizēta perspektīva un harmoniska kompozīcija, kamēr impresionismā var novērot brīvāku, spontānāku otu triepienu, spilgtas krāsas un gaismas spēles uzsvaru. Šāds salīdzinājums palīdz izprast, kā vēsturiskie, sociālie un tehnoloģiskie faktori ietekmējuši mākslu, kā arī atklāj, kā mainījušās mākslinieku pieejas un paņēmieni, lai izteiktu savu redzējumu un emocijas.
Paldies bērniem par izteiktajiem secinājumiem – 90% piekrīt, ka Pasaules Mākslas dienu vajag atzīmēt savā pilsētā. Interesanti bija iepazīt populārus māksliniekus pasaulē un skatīties viņu gleznas. Darba lapā interesantākais uzdevums bija pabeigt zīmēt zīmējumu. Uz jautājumu, ko vislabāk patīk aplūkot izstādēs, bērni atbildēja: dabas ainavas, gleznas, skulptūras un māla izstrādājumus.
Elpojot savā šodienas laikā un stāvot tagadējā gadsimtā, tev ir iespēja ieiet citos gadsimtos, kas sen aiz muguras... Māksla nerēķina, māksla rada un uztur, dod, dāvina, apdāvina, sniedz klāt, atver durvis uz iztēli un ceļ laipas starp TAD un ŠOBRĪD"./M.Laukmane/
Sirsnīgs paldies projekta " People with History" komandai par ieguldīto darbu!