1

No 3. septembra līdz 8. oktobrim visā Latvijā notiks Nacionālo bruņoto spēku organizētās visaptverošas valsts aizsardzības mācības “Namejs 2024”. 

Visaptverošas valsts aizsardzības mācībās “Namejs 2024” piedalīsies karavīri un zemessargi no visām Nacionālo bruņoto spēku vienībām, tostarp valsts aizsardzības dienesta karavīri, rezerves karavīri, un sabiedroto bruņoto spēku karavīri. Lai pilnveidotu un stiprinātu spēju veikt uzdevumus valsts apdraudējuma gadījumā,  mācībās “Namejs 2024” plānota sadarbība ar Civilās aizsardzības Operacionālās vadības centru, tostarp Valsts kanceleju un nozaru ministrijām, to padotības iestādēm, valsts drošības iestādēm, vairākām pašvaldībām un komersantiem, sniedzot valsts aizsardzības vajadzībām nepieciešamo atbalstu, tādējādi stiprinot visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu Latvijā. 

Mācības tiek organizētas sadarbībā ar NATO daudznacionālās divīzijas “Ziemeļi” (Multinational Division North) štābu. Tajās būs iesaistīti sabiedroto karavīri no ASV, Igaunijas un Lietuvas, Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sastāvā esošās NATO daudznacionālās kaujas grupas, NATO daudznacionālās brigādes Latvijā štāba, NATO spēku integrācijas vienības Latvijā (Nato Force Integration Unit Latvia), Kanādas bruņoto spēku pavēlniecības Latvijā (Task Force Latvia). Mācību norisi atbalstīs Apvienotie reaģēšanas spēki (Joint Expeditionary Force), kā arī dažādu līmeņu NATO štābu pārstāvji.

Mācībās piedalīsies aptuveni 11 000 Latvijas un sabiedroto karavīri un zemessargi.

Mācību “Namejs 2024” ietvaros septembrī Nacionālie bruņotie spēki plāno veikt trīs dienu ilgas mobilizācijas mācības ierobežotam personāla skaitam, kuru laikā tiks pārbaudīta mobilizācijas mehānismu darbība to tālākai pilnveidošanai. Mācības notiks Zemessardzes 3. Latgales brigādes atbildības teritorijā.

Visaptverošas valsts aizsardzības mācību “Namejs 2024” laikā Nacionālie bruņotie spēki sadarbībā ar Valsts robežsardzi turpinās veikt valsts pierobežas stiprināšanas pasākumus. Plānots uzsākt iegādāto pretmobilitātes materiālu izvietošanu dabā, prioritāri ceļu bloķēšanai, kā arī Valsts robežsardzes robežkontroles punktu un robežsardzes nodaļu infrastruktūras nostiprināšanai ar fortifikācijām.

Reaģējot uz mainīgajiem drošības izaicinājumiem, Latvijas valsts aizsardzības sistēmai jābūt visaptverošai un jābalstās visas sabiedrības un valsts institūciju gatavībā pārvarēt krīzi, kā arī noturībā pret ārējo ietekmi. Visaptveroša valsts aizsardzības sistēma ietver ne tikai valsts aizsardzības jomas vai valsts pārvaldes institūcijas, bet arī privātā sektora pārstāvjus, uzņēmumus, nevalstiskās organizācijas, iedzīvotājus un citas personas. Visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas mērķis ir sekmēt valstiski svarīgu funkciju darbību plānošanas, koordinēšanas un partnerības sistēmas izveidošanu starp valsts institūcijām, kā arī privāto sektoru, nevalstiskajām organizācijām un iedzīvotājiem. Praktiskais visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas uzdevums ir katrai valsts institūcijai noteikt konkrētus uzdevumus un lomu valsts aizsardzībā.

Mācības “Namejs ” ir iepriekš plānotas un visā Latvijā norisinās kopš 2014. gada. Militāro mācību regulārai norisei ir būtiska loma, lai uzturētu un stiprinātu Nacionālo bruņoto spēku kaujas spējas, kurām pastāvīgi jābūt augstā līmenī. Bruņotajiem spēkiem vienmēr jābūt gataviem laikus un efektīvi reaģēt uz potenciāliem apdraudējumiem un garantēt Latvijas drošību. Savukārt sadarbības stiprināšana ar valsts un pašvaldību iestādēm, dažādu nozaru komersantiem un to iesaiste mācībās stiprina visaptverošas valsts aizsardzības sistēmu Latvijā.

Iedzīvotāju ievērībai!

Visā Latvijā rudens periodā intensīvi norisināsies mācības, kuru laikā pa Latvijas valsts galvenajiem un reģionālajiem ceļiem pārvietosies Latvijas un sabiedroto valstu karavīri un militārā tehnika. Mācību uzdevumu izpildes laikā notiks militāro lidaparātu lidojumi Latvijas gaisa telpā, tostarp zemā augstumā, kā arī kaujas šaušana poligonos.

Aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai par mācību norisi Latvijas novados Nacionālo bruņoto spēku  sociālo tīklu kontos, kā arī Nacionālo bruņoto spēku tīmekļa vietnē un pašvaldību tīmekļa vietnēs.

Mācību laikā darbosies informatīvais tālrunis: +371 28637064.

Redzot aizdomīgas aktivitātes, aicinām iedzīvotājus sazināties ar Valsts drošības dienestu pa diennakts tālruni +371 6720 8964, vai rakstot uz e-pastu info@vdd.gov.lv.

Par aizdomīgām aktivitātēm robežas tuvumā aicinām ziņot Valsts robežsardzes Nacionālajam koordinācijas centram pa diennakts tālruni +371 67075616 un +371 67075718.

Pateicamies iedzīvotājiem par atbalstu mācību norisē! Sargājam Latviju kopā!

#SargājamLatvijuKopā #ManaLatvijaManaAtbildība #LatvijasArmija

  • Visaptverošas valsts aizsardzības mācības, kurās visa sabiedrība gatavojas aizsargāt valsti (uzsveram vēstījumu “Sargājam Latviju kopā!”);
  • Jau otro gadu NAMEJS mācības tiek organizētas kopā ar Latvijā izvietoto NATO daudznacionālās divīzijas “Ziemeļi” štābu;
  • Pirmo reizi tiek organizētas mobilizācijas mācības vairākos Zemessardzes bataljonos vienlaicīgi – aicinām visus, kas saņēmuši pavēstes, atsaukties un aktīvi iesaistīties mācībās NAMEJS (uzsveram vadmotīvu MANA LATVIJA. MANA ATBILDĪBA);
  • Mācības notiek no 3. septembra līdz 8. oktobrim visā Latvijā;
  • Karavīri un zemessargi trenējas realitātei iespējami pietuvinātos apstākļos, tādējādi nostiprinot prasmes aizsargāt savu atbildības teritoriju – novadus, pilsētas, pagastus, ciemus. Mums ir jāspēj vienlīdz efektīvi aizsargāt katru mūsu zemes centimetru, tādēļ mēs trenējamies visā Latvijā.
  • Plānots uzsākt iegādāto pretmobilitātes materiālu izvietošanu dabā, prioritāri ceļu bloķēšanai, kā arī Valsts robežsardzes robežkontroles punktu un robežsardzes nodaļu infrastruktūras nostiprināšanai ar fortifikācijām.
  • Organizēt visu RSV un ZS vienību sagatavošanu vienotai valsts aizsardzības uzdevumu izpildei;
  • Turpmāka sadarbības pilnveidošana ar NATO komandķēdi un reģionālajiem sadarbības partneriem (JEF, Lietuva, Igaunija utt.), vadības un kontroles sistēmu uzlabošana, mērķtiecīga gaisa, jūras un sauszemes integrācija, izlūkošanas spēju, CIMIC, STRATCOM un loģistikas procedūru attīstība;
  • Visaptverošas valsts aizsardzības vingrināšana, lai pilnveidotu sadarbību starp NBS un civilajiem sadarbības partneriem militāru apdraudējumu pārvarēšanai;
  • Stiprināt sabiedrības psiholoģisko noturību – mācības demonstrē Latvijas gatavību aizsargāt valsti un tās iedzīvotājus.

Visā Latvijā rudens periodā intensīvi norisināsies mācības, kuru laikā pa Latvijas valsts galvenajiem un reģionālajiem ceļiem pārvietosies Latvijas un sabiedroto valstu karavīri un militārā tehnika. Mācību uzdevumu izpildes laikā notiks militāro lidmašīnu un helikopteru lidojumi Latvijas gaisa telpā, tostarp zemā augstumā, kā arī kaujas šaušana poligonos.

 

Mācību uzdevumu izpildes laikā tiks lietota arī mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību.

Pateicamies iedzīvotājiem par sapratni un atbalstu mācību norisē! Sargājam Latviju kopā!

Mācības notiks arī apdzīvotās vietās un pilsētvidē. Mācības norisināsies visā Latvijā.

Iedzīvotājus aicinām ar izpratni izturēties pret notiekošajām militārajām mācībām, kas vērstas uz visaptverošas valsts aizsardzības spēju pilnveidošanu un reģionālās drošības stiprināšanu. Mācību norises laikā iedzīvotāji aicināt ievērot ceļu satiksmes noteikumus uz valsts galvenajiem un reģionālajiem ceļiem, kā arī ievērot mācību organizatoru norādījumus.

  • Nacionālo bruņoto spēku sociālo mediju kontos “Esmu karavīrs”
  • Aizsardzības ministrijas pārziņā esošie “Latvijas armija” sociālo mediju konti
  • NBS tīmekļa vietnēs www.mil.lv un www.sargs.lv
  • Jautājumu gadījumā iedzīvotāji aicināti zvanīt pa tālruni +371 28637064, kurš darbosies mācību “Namejs” laikā no 3. septembra līdz 8. oktobrim.
  • Tāpat, redzot aizdomīgas aktivitātes, kas nav saistītas ar mācību norisi, iedzīvotāji aicināti sazināties ar Valsts drošības dienestu pa diennakts tālruni +371 6720 8964, vai rakstot uz e-pastu info@vdd.gov.lv
  • Par aktivitātēm pierobežā aicinām ziņot Valsts robežsardzei pa diennakts tālruni + 371 67075616 vai sazinoties ar konkrēto reģionālo pārvaldi (Daugavpils, Viļaka, Ludza)

Karavīri un zemessargi trenējas realitātei iespējami pietuvinātos apstākļos, tādējādi nostiprinot prasmes aizsargāt savu atbildības teritoriju – novadus, pilsētas, pagastus, ciemus. Mums ir jāspēj vienlīdz efektīvi aizsargāt katru mūsu zemes centimetru, tādēļ mēs trenējamies visā Latvijā.

 

Militāro mācību regulārai norisei ir būtiska loma, lai uzturētu un stiprinātu Nacionālo bruņoto spēku kaujas spējas. Tām jābūt nemainīgi augstā līmenī, lai regulārie spēki, Zemessardze un rezerve vienmēr būtu gatavi laikus reaģēt uz potenciāliem apdraudējumiem un garantētu Latvijas drošību.

 

  • ~ 11 000 Latvijas un sabiedroto karavīri un zemessargi.
  • karavīri un zemessargi no visām Nacionālo bruņoto spēku vienībām, kā arī rezerves karavīri.
  • Sabiedroto karavīri, tostarp Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sastāvā esošā NATO daudznacionālā kaujas grupa Latvijā (NATO Multinational Battle Group Latvia);
  • NATO daudznacionālās divīzijas “Ziemeļi” (Multinational Division North) štābs. 2023. gadā pirmo reizi Nacionālo Bruņoto spēku galvenās mācības NAMEJS tika organizētas ciešā sadarbībā ar Latvijā izvietoto NATO struktūrvienību – Daudznacionālās divīzijas Ziemeļi štābu. Šī veiksmīgā sadarbība tiek turpināta un pilnveidota arī 2024.gadā.
  • Kanādas bruņoto spēku pavēlniecība Latvijā (Task Force Latvia);
  • Aizsardzības ministrija, kas mācību laikā vingrinās un pilnveidos darbības procedūras valsts apdraudējuma gadījumā;
  • Mācībās “Namejs 2024” plānota sadarbība Iekšlietu ministrijas vadīto Civilās aizsardzības Operacionālās vadības centru, tostarp Valsts kanceleju un nozaru ministrijām, to padotības iestādēm, valsts drošības iestādēm, vairākām pašvaldībām un komersantiem, sniedzot valsts aizsardzības vajadzībām nepieciešamo atbalstu, tādējādi stiprinot visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu Latvijā. 
  • Mācības “Namejs ” ir iepriekš plānotas un visā Latvijā norisinās kopš 2014. gada.
  • 2014.gada 19. maijā Ādažu bāzē ar svinīgu ceremoniju sākās apvienotās bruņoto spēku mācības „Namejs 2014”, kurā piedalījās visu mācībās iesaistīto vienību pārstāvji, tostarp sabiedrotie no Valsts robežsardzes un ASV Bruņotajiem spēkiem.
  • Mācību nosaukums ir simbolisks. Namejs – zemgaļu vadonis, kuram 13. gadsimta beigās bija lemts kļūt par vienu no spilgtākajiem vietējo tautu pretestības simboliem pret iebrucējiem. Savukārt Nameja gredzens ir savīts no trim pītām daļām, kas simbolizē gaisa, jūras un sauszemes elementu, tādejādi simbolizējot, ka tikai visi kopā esam spēcīgi, un tieši tāds ir šo mācību mērķis – būt vienotiem izpratnē un spēju realizācijā.
  • Kopš 2023. gada mācības “Namejs” ir visaptverošas valsts aizsardzības mācības.
  • Valsts aizsardzība nav iedomājama bez  sabiedrības, valsts un pašvaldību institūciju, dienestu un privātpersonu atbalsta. Šāda atbalsta un izpratnes veicināšana miera laikā mācību ietvaros var kļūt par izšķiroši svarīgu militāras krīzes situācijā, kad NBS un sabiedrotajiem būs nepieciešams civilās vides atbalsts.
  • Mācībās tiek stiprināta sadarbība ar civilo sektoru un par civilo aizsardzību atbildīgajām valsts un pašvaldību iestādēm. Tādējādi tiek vairota izpratne sabiedrībā ne tikai par NBS nozīmīgo lomu, bet par katra iedzīvotāja, valsts un pašvaldību iestādes un organizācijas, privātā sektora uzņēmuma vietu valsts aizsardzībā. 
  • Reaģējot uz mainīgajiem drošības izaicinājumiem, Latvijas valsts aizsardzības sistēmai jābūt visaptverošai un jābalstās visas sabiedrības un valsts institūciju gatavībā pārvarēt krīzi, kā arī noturībā pret ārējo ietekmi.
  • Visaptveroša valsts aizsardzības sistēma ietver ne tikai valsts aizsardzības jomas vai valsts pārvaldes institūcijas, bet arī privātā sektora pārstāvjus, uzņēmumus, nevalstiskās organizācijas, iedzīvotājus un citas personas (tūristi). Visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas mērķis ir sekmēt valstiski svarīgu funkciju darbību plānošanas, koordinēšanas un partnerības sistēmas izveidošanu starp valsts institūcijām, kā arī privāto sektoru, NVO un iedzīvotājiem. Praktiskais visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas uzdevums ir katrai valsts institūcijai noteikt konkrētus uzdevumus un lomu valsts aizsardzībā.
  • Mana Latvija. Mana atbildība ir Latvijas zemessargu rosināts un izveidots vadmotīvs visaptverošai valsts aizsardzībai, kas ikvienam Latvijas cilvēkam atgādina par mūsu katra atbildību sargāt Latviju un visu, kas mums dārgs.
  • Tas var kļūt par vadmotīvu ikvienam Latvijas cilvēkam, atgādinot ne tikai par mūsu kopīgo, bet ikviena personisko atbildību nosargāt Latviju. Ir vairāk nekā divi miljoni iemeslu mīlēt Latviju – ģimene un draugi, hokejs un dziesmu svētki, jūra un pļavas, zilie ezeri un zaļie meži, valodas skaņa un brīvības elpa. Tikpat daudz ir arī iemeslu sargāt Latviju, un katrs no tiem ir pasakāms četros vārdos: Mana Latvija. Mana atbildība. Ir miljoniem veidu, kā padarīt Latviju stipru. Zemessargi un karavīri ir gatavi aizsargāt Latviju no pirmās sekundes, no pirmā centimetra. Ikviens Latvijas cilvēks to var darīt, gan tieši iesaistoties Latvijas aizsardzībā, dienot Zemessardzē vai atbalstot bruņotos spēkus mācībās, gan ikdienā, darot savu darbu, rūpējoties par savu noturību informācijas telpā un gatavību dažādiem apdraudējumiem vai kādu citu no tiem vairāk nekā diviem miljoniem iemeslu, kas mums katram nozīmē Latviju” (Ģenerāļa K.Pudāna citāts).
  • Mācību “Namejs 2024” ietvaros septembrī Nacionālie bruņotie spēki plāno veikt trīs dienu ilgas mobilizācijas mācības ierobežotam personāla skaitam, kuru laikā tiks pārbaudīta mobilizācijas mehānismu darbība to tālākai pilnveidošanai. Mācības notiks Zemessardzes 3. Latgales brigādes atbildības teritorijā. Visi, kas saņēmuši pavēstes, ir aicināti atsaukties un aktīvi iesaistīties mācībās NAMEJS.
  • Iekšlietu ministrijas Civilās aizsardzības operacionālās vadības centra iesaiste (koordinē un vada visu ministriju, iestāžu un organizāciju iesaisti krīžu pārvarēšanā). Atbilstoši civilās aizsardzības likuma punktam 3.3.8. civilajai aizsardzībai kara gadījumā ir pienākums atbalstīt NBS valsts aizsardzības izpildē. Lai to nodrošinātu, kopš 2023. gada 1.janvāra ir stājušies spēkā MK noteikumu grozījumu par civilās aizsardzības plānos iekļaujamo informāciju, kas ir papildināta ar detalizētu uzdevumu sarakstu civilajai aizsardzībai kara gadījumā. 
  • Šogad VUGD mācību ietvaros sasauc visas civilās aizsardzības komisijas, lai trenētos atbilstoši civilās aizsardzības plāniem.