Nekāp uz ledus – tas ir bīstami!
Kāpt uz ūdenstilpju ledus, slidināties vai pastaigāties pa to ir ļoti bīstami, jo nekad nevar paredzēt, kad un kurā vietā ledus ielūzīs un šāda izklaide var beigties ar lielu traģēdiju.
Ja redzi, ka kāds ir ielūzis ledu - zvani 112!
Cik biezs ir ledus?
Ledus kārta veidojas uz visdažādākajām ūdenstilpēm – ezeriem, upēm, dīķiem utt. Svarīgi ir apzināties, ka ledus kārta uz šīm ūdenstilpēm neveidojas vienmērīgi un nekad nevar zināt, vai ledus ir simtprocentīgi drošs.
Ledus būs plānāks - zem tiltiem; upju sašaurinājumos; pie krastiem; ar niedrēm un krūmiem apaugušās vietās; kanalizācijas un strautu ietekās; āliņģu vietās, upēs ar spēcīgu straumi u.c.
Cilvēki ir uz ledus – tātad arī es varu kāpt?
Ja uz ledus redzi makšķerniekus vai citus pieaugušos, tas nenozīmē, ka ledus ir drošs. Viņi ir pārgalvīgi un riskē ar savu veselību un dzīvību! Redzot pieaugušos uz nedroša ledus, bērni seko viņu piemēram un dodas uz ūdenstilpēm slidot un pastaigāties. Jāatceras, ka tas, ka kāds cits ir uz ledus, nav rādītājs, ka ledus ir drošs!
Ko darīt, ja pats esi ielūzis ledū?
- Saglabā mieru!
- Turi galvu virs ūdens – var galvu mazliet atmest atpakaļ.
- NEVAJAG haotiski kustēties, zaudējot spēkus.
- Vienmērīgi kustini kājas, it kā griežot velosipēda pedāļus!
- Elpo pēc iespējas lēnāk un dziļāk.
- Ja iespējams – sauc palīgā!
- Ja soma vai smags mētelis velk uz leju, mēģini to noģērbt.
- Pagriezies ar seju uz to vietu, no kurienes atnāci un noliec rokas uz ledu, izstiepjot tās cik iespējams tālāk. Mēģini uzgulties uz ledus malas ar krūtīm un izstumt sevi no ūdens.
- Ja esi ticis atpakaļ uz ledus, nevajag uzreiz celties kājās, labāk ripināties prom no bīstamās vietas. Rāpo uz krastu pa to pašu ceļu, pa kuru atnāci!
- Tiekot krastā NEAPSTĀJIES, bet doties uz tuvāko silto vietu skrienot!