2021. gads Eiropas Savienībā ir pasludināts par Eiropas dzelzceļa gadu, tāpēc šī gada Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā, kas norisināsies no 17. līdz 19. septembrim, veltītas transporta tēmai, izceļot vairāk nekā 80 objektus visā Latvijā un paverot plašu mantojuma spektru – sākot ar ceļiem, tiltiem, kanāliem un dzelzceļa stacijām, beidzot ar lidlaukiem, bākām un pašu spēkratu kolekcijām.
Cilvēks vienmēr ir vēlējies pārvietoties un redzēt tālāk, kas, savukārt, virza attīstību – ceļu krustpunktos veidojās pilsētas, pārceltuves veicināja tirdzniecību, pie dzelzceļa līnijām tapa strādnieku ciemati, pie lidlaukiem tika uzceltas lidostas. Vēl nesen modernā transporta infrastruktūra kļuvusi par vēstures mantojumu, vienlaikus veidojot kvalitatīvu vidi mūsu dzīvei, kā arī iedvesmojot inovācijām un atklājumiem. Pagātnē aizgājuši senie kariešu ceļi un pasta stacijas, šaursliežu dzelzceļi un dirižabļu angāri, bet dzelzceļa stacijas, bākas, tilti un pārceltuves kalpo mums joprojām, pat būdami industriālie, arhitektūras, vēstures vai mākslas pieminekļi.
Ropažu novadā Mantojuma dienas notiks no 11. līdz 18. septembrim. Apmeklētājus gaidīs daudzveidīgas aktivitātes Ropažu novada Garkalnes, Ropažu un Stopiņu pagastos.
Garkalnes pagastā
18. septembrī no plkst. 12:00 līdz 14:00 Garkalnes dzelzceļa stacijā
Garkalnes pagasta Garkalnei dzelzceļa līnija vijas cauri jau kopš 1887. gada, bet dzelzceļa stacija, kas celta 1889. gadā, dēvēta gan par Rodenpois, gan Ropaži, gan Garkalne. Tā piedzīvojusi abus pasaules karus, no šīs stacijas 1949. gada 25. martā izveda uz Sibīriju Rīgas, Rīgas rajona un Limbažu rajona iedzīvotājus, te savulaik pārkrauta padomju militārā tehnika, bet kopš 2018. gada novembra atklāts stacijas modernizētais projekts NATO vajadzībām – militārās tehnikas pārkraušanai.
12:00
· Interesentu pulcēšanās pie dzelzceļa stacijas “Garkalne”
· Izstāde - Dzelzceļa stacija „Rodenpois” – „Ropaži” – „Garkalne”
· Latvijas dzelzceļa pārstāvja uzruna
· Stāsts par dzelzceļa stacijas tapšanu un vēsturi cauri laikiem un notikumiem 132 gadu garumā
· Muzikāla kafijas pauze
· Pasažieru atmiņas par braucieniem ar dažāda tipa vagoniem
· Viktorīna „No Čukčukbānīša līdz Rail Baltica ātrgaitas vilcienam”
· Pasažieri – sēņotāji un ogotāji, meža velšu izstāde
· Izziņas ekskursija pa senajiem šaursliežu dzelzceļa maršrutiem
Ropažu pagastā
11. septembrī no 15:00 līdz 19:00 Ropažu viduslaiku pilsdrupās - Vairoga stāsts
Vēstures izpētes un rekonstrukcijas klubs “Rodenpoys” Ropažu viduslaiku pils teritorijā organizē pasākumu ar mērķi izglītot sabiedrību, īpaši bērnus un jauniešus, par kultūras mantojuma vērtību, caur pētnieku lasījumiem, diskusijām, amatiem un praktisku darbošanos un izmantojot dzīvās vēstures metodi veicinot zināšanu pārmantojamību.
Pasākums “Vairoga stāsts” norisināsies divās daļās:
Pirmajā daļā plānoti arheologu referātu lasījumi par arheoloģiskajiem pētījumiem Ropažu viduslaiku pilī, kultūras mantojuma nozīmi un aizsardzību Latvijā un Ropažu novada senvēsturi.
· "Arheoloģiskie pētījumi Ropažu viduslaiku pilī un kapsētā." - Vitolds Muižnieks un Iveta Berga Muižniece
· "Kultūras mantojuma nozīme un aizsardzība Latvijā. - Jānis Meinerts
· "Ropažu novada senvēsture." - Aija Ērkšķe
Otrajā daļā plānotas vairogu, trauku un lāpu izgatavošanas darbnīcas, kurās amatnieki demonstrēs savas prasmes, apmeklētājus iesaistot dažādu vēstures repliku izgatavošanā. Aktīvāka līdzdarbošanās plānota vairākos aktivitāšu punktos – lokšaušanā, šķēpmešanā, kaujas skrējienā un viduslaiku galda spēļu turnīrā. Pasākumā darbosies viduslaiku virtuve ar degustācijām, kur uz malkas kurināta uguns gatavos zupu pēc viduslaiku rakstos Eiropā pierakstītas receptes.
Podnieku darbnīca: Baiba un Einārs Dumpji (Daugmales cepļa kurināšana)
Kalēja darbnīca: Edvards Puciriuss
Ādas apstrādes darbnīca: Guna Zomere
Kokapstrādes darbnīca: Andris Roze un Artūrs Zirnis
Viduslaiku mākslas un zīmēšanas darbnīca: Līva Āboltiņa
Amatnieki kopā ar kluba "Rodenpoys" biedriem pasākuma apmeklētājiem demonstrēs, kā viduslaikos tika izgatavoti vairogi.
Ikvienam pasākuma apmeklētajam būs iespēja izmēģināt viduslaiku apbruņojumu un sacensties, lai uzvarētu "Rodenpoys" kaujas skrējiena izaicinājumā.
Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar viduslaiku galda spēlēm, apgūt spēļu noteikumus un sacensties par balvām.
Ikvienam interesentam būs iespēja uzzināt loku gatavošanas noslēpumus un izmēģināt seno distances ieroci praktiski – stenda šaušanā.
"Rodenpoys" biedri pēc autentiskām viduslaiku receptēm gatavos un iepazīstinās pasākuma apmeklētājus ar viduslaiku virtuvi.
Ieeja pasākumā tikai ar derīgiem Covid19 vakcinācijas sertifikātiem. Pie ieejas būs iespēja veikt eksprestestus par samaksu!
18.septembrī no plkst. 18:00 līdz 21:00 Kangaru stacijā - Ceļā
Aizraujoši, izzinoši velobraucieni pa kādreiz darbojošā, šobrīd Zaļā dzelzceļa Rīga – Ērgļi posmu, informatīvi izzinošas lekcijas bērniem par drošību dzelzceļa tuvumā, stāsti par dzelzceļa un Kangaru stacijas vēsturi, izstāde, performances, stacijas darbinieki senajos ietērpos, stacijas bufete un divi lieliski koncerti – Kārlis Kazāks un grupa “Sudden Lights” Kangaru stacijā.
Velo izbraucieni gida pavadībā - braucienam iepriekš izsludināta pieteikšanās, vienā grupā līdz 20 cilvēki, brauciena aptuvenais laiks - 2h. Tikšanās vieta pie Kangaru stacijas, dalībniekiem un viņu velo tiek nodrošināts autobuss, lai tos aizgādātu/atgādātu uz/no starta vai finiša vietas. Dalība iespējama tikai ar Covid-19 derīgu sertifikātu.
18:00 – 19:00 Lekcija “Par vēsturisko dzelzceļa posmu Rīga – Ērgļi”.
18:00 – 19:00 Izzinoša, izklaidējoša darbnīca bērniem par drošību pie dzelzceļa un vilcienā.
19:00 -21:00 Brīvdabas koncerts. Kārlis Kazāks. Sudden Lights.
Pasākuma laikā:
· lielformātu bilžu izstāde – Kangaru stacijas vēsture, dzelzceļa līnija Rīga – Ērgļi.
· Fotokaste, foto atmiņai no pasākuma.
Ieeja pasākumā tikai ar derīgiem Covid19 vakcinācijas sertifikātiem. Pie ieejas būs iespēja veikt eksprestestus par samaksu!
Stopiņu pagastā
No 15. līdz 30. septembrim izstāde “Dzelzs. Vakar. Ceļš. Šodien. Vilciens. Rīt.”
KC “Ulbrokas Pērle” būs apskatāmi Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu plenēra darbi.
17. septembrī plkst. 18:00 “Svinīgais pasākums, atklājot dzelzceļu” - skečs ar amatiermākslas kolektīvu piedalīšanos uz Dzelzceļa tilta pār Mazo Juglu pie Upeslejām.