Kultūra
1

Cik jaukas noskaņas piepilda sirdi šajā svelmes piepildītajā laikā izdzirdot ūdens čalošanu mazā meža avotiņā. Dvēsele gavilē vērojot saulrietā saules staru mirgojošo atspīdumu jūras līganajā viļņojumā. Gaujas plūdumā lēni līgojot pa straumi aizairējas laivinieki. Kāds laimīgs mīlestības piepildīts jaunais pāris ūdens krāsu prieku saskata tepat Ulbrokas ezerā vai Piķurgas krastos. Bet cits pēc romantiskām noskaņām mēro ceļu uz tālo Latgali, lai pabūtu Rāznas ezera krastos. Tie kas sagaidījuši lietus dzestro pieskārienu ar sajūsmu vēro pielijušo zilo linu lauku. Bērni priecājas kopā ar savām ģimenēm, dodoties pastaigā gar mūsu mīļo Baltijas jūru un Daugavmalu, lai ar akmentiņu plunkšķiem vērotu ūdens apļu rotaļas.

Visu šo noskaņu un krāsu burvību Latvijas amatniekiem un māksliniekiem bija iespēja izteikt savā jaunradē, gatavojoties mākslas un amatniecības izstādei “Latvijas ūdeņi laika plūdumā” šī gada augustā.

Tautas lietišķās mākslas studijas “Ulbroka” rokdarbnieces un audējas šos ūdens noskaņu priekus izbaudīja radot savus mākslas darbus. Visas Latvijas amatu meistaru un mākslinieku radošo  darbu fotogrāfijas un apraksti tika iesūtīti Smiltenes novada Mēru muižas izveidotajai komisijai. Pēc stingras atlases izstādei tika pieņemti 450 radoši darbi. TLMS “Ulbroka” ar 13 darbiem izstādē pārstāv 7 autori - Inga Putāne, Ineta Brice, Diāna Keire, Līga Kurzemniece, Mona Vītoliņa, Ineses Skrastiņa, Gita Salmane. Šo autoru šalles, segas, galdauti, lakati, gobelēns, grīdas celiņi kopā vienotā izstādē ar Latvijas citu rokdarbnieku, audēju, keramiķu, pinēju, gleznotāju, zīda apgleznotāju un citu amatu meistaru darbiem, kas no 20. augusta līdz 14. oktobrim būs apskatāma Smiltenes novada Bilskas pagasta muzejā Mēru muižā.

20 augustā uz izstādes atklāšanu devās 24 TLMS “Ulbroka” dalībnieces. Pateicoties studijas dalībniecei Andai Višķerei, kuras dzimtās vietas ir Smiltenes novadā, brauciena maršruts uz izstādes atklāšanu tika saplānots ļoti piesātināts un interesants. Apmeklējām Kalnamuižas parku, iepazīstoties ar Smiltenes tehnikumu, kurš mājvietu guvis Kalnamuižas teritorijā un atjaunotajās muižas ēkās. Pabijām Smiltenes baznīcā, iepazīstoties ar baznīcas un pilsētas vēsturi. Piedalījāmies Palsmanes muižas svētkos un radošajās darbnīcās. Jestrākie un veiklākie pamanījās uzkāpt arī baznīcas tornī, lai aplūkotu Palsmani no bezdelīgas lidojuma skatu punkta. Mājupceļā iepazināmies ar Aumeisteru skolas bijušo mājvietu ”Priežkalnu” mājās, kur tagad Kārļa Pētersona idejas piepildījumu rod un uz vecās skolas pamatiem top Aumeisteru vēstures atspoguļotājs – jaunā Aumeistaru skolas ēka. Tajā varbūt nebūs skolnieku, bet gan ikviens interesents varēs izbaudīt atmiņu pavedienus ar foto un vēsturisku liecību pierakstiem, ieklausoties Kārļa stāstos par seniem laikiem, kad šajā zemē saimniekoja viņa vectēva vectēvs, kurš uzbūvēja skolu Aumeisteru bērniem, bet izvešana uz Sibīriju pārtrauca Pētersonu dzimtas iespēju saimniekot šajā zemē.

Krāšņās Mēru muižas izstādes un piesātinātās dienas piedzīvojumu piepildīti visi laimīgi atgriezāmies Ulbrokā, lai ar prieku sirdī gaidītu jauno nedēļu, kurā svinam Stopiņu pagasta 135. gadadienu. Kultūras centrā ”Ulbrokas Pērle” iekārtota TLMS “Ulbroka” pieredzējušo amatu meistaru un arī jauno mācekļu darinājumu izstāde, kura no 22.-27.augustam apskatāma kultūras centra otrā stāva hallē.

Mēs, TLMS “Ulbroka”, esam daļiņa no Ropažu novada, Stopiņu pagasta un ar saviem darbiem cenšamies  iepriecināt gan vietējos, gan ciemiņus, gan visas Latvijas mākslas gardēžus.

Paldies Ropažu novada  pašvaldībai un Domes priekšsēdētājai  Vitai Paulānei par atbalstu un iespēju radoši darboties un Kultūras centra “Ulbrokas Pērle” vadītājai Vitai Pinnei par sapratni, iejūtību un palīdzību ikdienā!

 

Ārija Vītoliņa,

TLMS “Ulbroka” vadītāja, Gaismas pamatskolas mājturības un interešu izglītības skolotāja