Pēdējā laikā esam saskārušies ar vairākiem gadījumiem, kad Ropažu novada pašvaldības ģerbonis, vai cita simbolika tiek izmantota bez atļaujas, vai formātā, kas neatbilst pašvaldības saistošajiem noteikumiem. Īpaši šie noteikumi tiek pārkāpti sociālo mediju kontos, iedzīvotājiem, iedzīvotāju grupām vai politiskajām partijām veidojot profilus, vai publicējot fotogrāfijas, tiek iekļauta pašvaldības simbolika.
Par konstatētajiem gadījumiem pašvaldība jau ir vērsusies tiesībsargājošās iestādēs pārkāpumu novēršanai.
Aicinām ikvienu iedzīvotāju, iedzīvotāju grupu un citas personas, izvērtēt savas darbības, un, ja ir nepieciešams izmantot pašvaldības simboliku, vērsties pašvaldībā ar iesniegumu un risināt jautājumus atbilstoši noteiktajai likumdošanai.
Kas ir pašvaldības ģerbonis, simbolika?
Ropažu novada pašvaldības simbolika ir Valsts heraldikas komisijā apstiprināts Ropažu novada ģerbonis un karogs, Garkalnes pagasta, Ropažu pagasta, Stopiņu pagasta, Vangažu pilsētas ģerboņi un karogi, un Stopiņu pagasta himna.
Kas un kādā veidā drīkst izmantot pašvaldības simboliku?
Atbilstoši saistošajiem noteikumiem, Ropažu novada pašvaldība ir ģerboņu īpašniece un pašvaldībai ir izņēmuma tiesības tos lietot.
Pašvaldības simbolikas izmantošanas kārtību nosaka 04.10.2023., saistošie noteikumi Nr. 30/23 “Par Ropažu novada simboliku”, ar saistošajiem pilnā apjomā var iepazīties šeit: https://likumi.lv/ta/id/346349-par-ropazu-novada-simboliku
Pašvaldības simboliku drīkst izmantot gadījumos, kas noteikti saistošajos noteikumos:
- 11.2.p. Pašvaldības institūcijas, iestādes un kapitālsabiedrības (turpmāk – Iestādes) drīkst izmantot zīmogos, spiedogos, uz veidlapām, amatpersonu un darbinieku dienesta apliecībām, vizītkartēm, amata zīmēm, apbalvojumos, iespieddarbos, goda rakstos, diplomos, uz izdevumu vākiem un titullapām, Pašvaldības informatīvā izdevuma titullapām, citiem oficiāliem dokumentiem, izvietot pie Iestāžu ēkām un dienesta telpās, uz Pašvaldībai un Iestādēm piederošajiem vai lietošanā esošajiem transportlīdzekļiem, reprezentācijas aksesuāriem;
- 11.3.p. ģerbonis ir izmantojams arī Pašvaldības finansiāli atbalstītu citu personu rīkoto publisku pasākumu reklāmās, ja tas ir saskaņots ar Pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļu;
- 11.4.p. lietojot ģerboni, neatkarīgi no izmēriem, tam precīzi proporcionāli jāatbilst apstiprinātajam ģerboņa etalonparaugam;
- 11.5.p. ģerboni drīkst lietot dekoratīvos nolūkos, garantējot tam cieņu;
- 11.6.p. ģerbonis lietojams saskaņā ar ģerboņa stila grāmatu.
- 12.p. Aizliegts lietot izmainītu ģerboņa grafisko attēlu.
- 15.p. Simboliku drīkst izmantot komerciāliem mērķiem juridiskas un fiziskas personas atribūtikas, suvenīru, rūpniecības, pārtikas, sadzīves un tamlīdzīgu priekšmetu noformēšanā un ražošanā, nosaukumos vai noformējumos, tajā skaitā internetā, tikai ar Pašvaldības izpilddirektora atļauju.
- 16.p. Bez izpilddirektora atļaujas simboliku drīkst izmantot gadījumos, kad to atveido ierobežotā apjomā bezpeļņas nolūkos, tas ir, personiskām vajadzībām, mācību nolūkos, bibliotēkās, muzejos un arhīvos, kā arī informatīviem mērķiem.
- 17.p. Simboliku drīkst izmantot nekomerciāliem mērķiem Ropažu novada sporta klubi, amatiermākslas kolektīvi, nevalstiskās organizācijas, saskaņojot izmantošanas mērķi un dizainu ar Pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļu.
- 18.p. Simboliku reklāmās, izkārtnēs, plakātos, sludinājumos un citos informatīvos materiālos var izmantot tikai ar Pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas saskaņojumu.
Kāda ir atbildība par neatļautu, neatbilstošu ģerboņa izmantošanu?
Administratīvā atbildība par ģerboņu un atribūtikas noteikumu pārkāpšanu noteikta Ģerboņu likumā. Attiecībā uz pašvaldības ģerboņu lietošanas pārkāpumiem noteikta sekojoša atbildība: 11. pants (2) Par Ģerboņu reģistrā reģistrēta pašvaldības ģerboņa lietošanas noteikumu pārkāpšanu piemēro naudas sodu fiziskajām personām līdz divdesmit naudas soda vienībām, bet publisku personu iestāžu vadītājiem vai juridiskajām personām — līdz trīsdesmit piecām naudas soda vienībām.