Kultūra
Izstāde Gaisma

Uzsnieg pirmais sniegs… Sirds iepukstas straujāk… Kopā ar sniegpārsliņām gaisā virmo sirsnības un brīnuma sajūta, kad vēlamies būt labāki, saprotošāki un mīļāki… Tuvojas Ziemassvētku laiks, kad vēlam prieku, mieru un gaismu sev un saviem tuviniekiem.

Ropažu pagasta Kultūras un izglītības centrs Ropažu pagastā Ziemassvētku gaidīšanas laikā aicina ikvienu meklēt GAISMU Kultūras centra mazās zāles skatlogos, kur no 1. līdz 14. decembrim izstādē “GAISMA. Keramika un koks” piedāvā apskatīt keramikas cepļa “Madze” dalībnieču darinātās keramikas gaismas laternas, svečturus, kā arī dažādus melnās-svēpētās keramikas traukus, ko lieliski papildina amatnieka Ingmāra Kieča virpotās koka vāceles.

“Madze” ir keramikas cepļa vārds. Augšciemā, Skujnieku mājās pie podnieces Zandas Priednieces, tiek saglabāta senākā keramikas darināšanas metode – ķemmīšu bedrīšu tehnika. Trauki tiek darināti lipinot “desiņu pie desiņas”, neizmantojot podnieka virpu. Darbus apdedzina bedres tipa, ar malku kurināmā podnieku ceplī. Keramikas ceplis “Madze” darbojas jau no 2017. gada, un šajā laikā tapuši skaisti dažādu autoru darbi, kas savas mājas atraduši ne tikai Latvijā, bet arī ārpus mūsu valsts robežām. 2021. gadā SIA "Madze” ieguvusi jauno uzņēmēju atbalsta programmas “(ie)dvesma” finansiālu atbalstu jeb grantu melnās keramikas darbu ar dabas materiālu atspiedumu izgatavošanas attīstīšanai. Atbalsta programmu īsteno SEB banka kopā ar Pierīgas pašvaldībām – Jūrmalas valstspilsētu, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Ogres, Siguldas un Ropažu novadiem.

Izstādē apskatāmi arī Ingmāra Ķieča ar mīlestību un pacietību darinātie trauki – virpotas koka vāceles, kurās var glabāt ne tikai skaistas rotas, bet kā pats meistars stāsta “arī ģimenes teikas un pasakas”. Ingmārs Ķiecis sācis virpot jau 20. gadsimta 80-tajos gados. Virpošana no koka ir kļuvusi par viņa sirdslietu un aizraušanos. Gleznieciskās koka vāceles darinātas no dažādām koksnēm – no kļavas, plūmes, ābeles, bumbieres, ozola, oša, bērza un gobas, kas vecināta pat 40 gadus. Lai koka izstrādājums būtu dzīvs un nepazaudētu savu “koka dvēseli”, visi sagataves materiāli Ingmāra mājās ir žuvuši dabīgā ceļā vairākus gadus, pat gadu desmitus. Savu mīlestību pret koku un rūpīgo attieksmi pret darbu Ingmārs Ķiecis ir nodevis mantojumā vairākiem saviem audzēkņiem, kurus kā mājturības skolotājs izaudzinājis Ropažu vidusskolā.

Izstādes skatlogos Ropažu Kultūras un izglītības centrā ir jauns un neierasts  darbu eksponēšanas veids, kuru šī gada novembrī  centra darbinieki aizsāka ar TLMS “Madaras” rokdarbu izstādi. Interese no iedzīvotājiem bija liela, tādēļ šo kultūras norisi turpinām.

Izstādes “GAISMA. Keramika un koks” darbus ir iespēja iegādāties.Vairāk informācijas zvanot pa tālruni 29166456.