Latvijā novērojamā ekstremālā karstuma dēļ Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) izsludinājis sarkano brīdinājumu - ekstremāli stiprs karstums.
Iespējamais apdraudējums
Plašam iedzīvotāju lokam ir būtiski paaugstināts veselības traucējumu risks, tajā skaitā pārkaršana. Pārkaršana var izraisīt smagus veselības traucējumus un ir bīstama cietušā dzīvībai. Ilgstoša karstuma ietekme saasina hronisko slimību norises gaitu.
Ieteicamā rīcība
- Izvairies no uzturēšanās tiešos saules staros, īpaši dienas vidū.
- Visas dienas laikā regulāri uzņem šķidrumu (dzeramo ūdeni, vāji mineralizētu ūdeni), padzeries vēl pirms parādās slāpes.
- Izvēlies laikapstākļiem atbilstošu apģērbu – gaišu, vieglu, brīvu un elpojošu.
- Samazini dienas aktivitātes, kuras var radīt riskus veselībai (fizisks darbs un sportošana ārā saulē, atpūta pludmalē dienas vidū).
- Nodrošini dzīvojamo un darba telpu vēdināšanu, atdzesēšanu. Dabisko vēdināšanu, atverot logus, vislabāk veikt vakarā un naktī. Dienas laikā ieteicams aizvērt un aizklāt logus, lai samazinātu telpu sakaršanu no tiešiem saules stariem.
- Karstuma negatīvām sekām vairāk pakļauti vecāki cilvēki, mazi bērni un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – nodrošini, ka viņi neuzturas tiešos saules staros, īpaši dienas vidū, vai uzkarsušās un slikti vēdinātās telpās.
- Ilgstoša karstuma ietekmē var saasināties hroniskās slimības, tāpēc cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām jāpārrunā ar ģimenes ārstu, kā pasargāt savu veselību karstumā. Tāpat jāatceras lietot regulāri lietojamos medikamentus, savlaicīgi papildinot to rezerves mājās.
Novērtē savu veselības stāvokli. Ja karstajā laikā rodas veselības problēmas, sazinies ar savu ģimenes ārstu, lai vienotos par tālāko rīcību. Ārpus ģimenes ārsta darba laika zvani uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no plkst. 17.00 līdz 08.00, brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti).
Zini, kā palīdzēt pārkaršanas gadījumā - novieto cietušo vēsākā vietā vai ēnā pusguļus, atģērb, liec uz pieres vēsas kompreses vai mitrini pieri, kaklu, krūtis, radi vēja plūsmu, dzesējot cilvēku, dod dzert ūdeni.
Gadījumā, ja strauji paaugstinās ķermeņa temperatūra, ir vemšana, sākas apziņas traucējumi, krampji vai ir samaņas zudums - izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot uz ārkārtas tālruni 113.