21. novembra pēcpusdienā Ceremoniju zālē tikāmies ar novadnieku Edvīnu Kamoliņu, kurš mūs aizveda piedzīvojumos pa trīs Baltijas valstīm un tālāk uz ASV. Kopā ar Edvīnu veicām aizraujošu ceļojumu ar divriteni pa Latviju, Lietuvu un Igauniju, iegūstot vērtīgus padomus un pārbaudot mūsu zināšanas par dzimto zemi. Ielūkojamies ceļojumā pa ASV - Edvīns mūs iepazīstināja ar ASV krāšņākajiem dabas un arhitektūras brīnumiem. Pārlidojām virs Lielā kanjona, kura milzīgā dziļumā paslēpušās neskaitāmas noslēpumainas ainavas, apmeklējām Antilopes kanjonu ar elpu aizraujošiem skatiem gan dienā, gan naktī. Izbraucām cauri leģendārajam “Route 66” maršrutam – ne tikai ceļotāju iemīļotam ceļam, bet arī Amerikas kultūras neatņemamai ikonai. Apskatījām Kapitolija kupola arhitektūru, pētījām gleznojumus, kas šķita stāstām veselas epopejas. Iepazinām majestātisko sekvoju “Ģenerāli Šermenu” (General Sherman), kura varenība un klusā klātbūtne atgādināja par tūkstošiem gadu ilgu vēsturi, kas glabājas tā stumbra dziļumos.
Klausoties Edvīna aizraujošajos stāstos un aplūkojot krāšņās fotogrāfijas, laiks paskrēja nemanot. Gribējās, lai šī tikšanās nekad nebeigtos! Taču stunda aizsteidzās kā mirklis, un skaidrs, ka šis bija tikai sākums – Edvīna ceļojumu piedzīvojumi, ko šogad vien bagātinājušas 22 lidmašīnu lidojumi, turpināsies arī nākamajā tikšanās reizē.
Edvīns, lai arī dzimis Cēsīs, jau kopš 1965. gada ir cieši saistīts ar Vangažiem. Viņš atceras, kā pusaudžu gados Vangaži šķita kā ideāla spēļu zeme – vieta, kur izdzīvot iedomātus indiāņu un karu piedzīvojumus starp jaunbūvēm un māju pagrabos. Tā bija strauji augoša vieta, kas Edvīnam deva lielu brīvību un iespējas izdzīvot daudzus piedzīvojumus. Arī tagad, kad Vangaži ir krietni mainījušies un uzplaukuši, viņš joprojām to uzskata par vietu, kur atgūt spēkus un iedvesmu, baudot zaļo dabu un aktīvo sabiedrisko dzīvi.
Izglītību ieguvis Vangažu vidusskolā un Latvijas Universitātē, studējot Filoloģijas un Sociālo zinātņu fakultātēs. Par savu ceļu uz žurnālistiku viņš stāsta, ka viss sācies ar jauno naturālistu pulciņu, kur pierakstījis dabas novērojumus un sūtījis tos Pionieru Avīzei. Vēlāk vairākas publikācijas parādījušās Rīgas rajona laikrakstā Darba Balss, un tieši tās palīdzēja iestāties LU žurnālistikas studijās. 1983. gadā sācis strādāt Darba Balss Rūpniecības nodaļā, jo regulāri sūtījis rajona laikrakstam ziņas no Vangažiem. Uz darbu Latvijas Medijos, tolaik Lauku Avīzē, tiecies jau no 1989. gada, kad tas kļuva par lielāko drukāto laikrakstu Latvijā ar vairāk nekā 340 000 eksemplāru, “Katrs mūsdienu influenceris varētu tikai apskaust!”!
Sava ceļojuma stāstnieka lomā Edvīns nonāca jau skolas gados, kad, palīdzot skolotājiem, pirmo reizi vadīja ekskursiju uz Ļeņingradu. Šo pieredzi viņš atceras kā aizraujošu un vēlāk turpināja gūt aizvien jaunus piedzīvojumus. Pēdējos 6 gadus aktīvi vada ekskursijas un ceļojumus. Gida amats Edvīnam iemācījis pacietību, empātiju, apķērīgumu un spēju rīkoties ekstremālās situācijās.
Ceļot ar velosipēdu ir kļuvis par viņa mīļāko veidu, kā pavadīt brīvo laiku, un, viņaprāt, “..divritenis ir labs psihoterapijas līdzeklis. Minoties ar velo tālu prom no mājām, nav daudz laika domāt par problēmām, dzīves likstām. Fokuss uz izdzīvošanas pamatvajadzībām: ko šodien ēdīsim, dzersim , kur nakšņosim....Kā nokļūsim līdz nākamajam mērķim pēc 30 kilometriem... Divritenis sniedz kolosālu brīvības sajūtu. Katra valsts izjusta fiziski, katrā kilometrā -minoties pret vai no kalna. Izsmaržota katrā centimetrā...izsvīsta vai izsalta ...Izkliegta un apmīļota”.
Edvīns mums novēl, lai mēs nenogurstam izmantot Vangažu pilsētas dabas bagātības – doties uz priežu mežiem, nūjot, skriet un elpot svaigu gaisu, apmeklēt Vangažu baznīcu, atrast Gaujas salas un izbaudīt dabas skaistumu. Un, protams, neizlaidiet iespēju iepazīt Ludiņas mākslinieku dārzu, kas ir patiesi vērtīga vieta, ko veidojuši mūsu mūziķi, rakstnieki un dejotāji.
Paldies Edvīnam par iedvesmojošajiem stāstiem un brīnišķīgo ceļojumu, kuru mēs ne tikai redzējām, bet arī sajutām ar visām mūsu maņām un sajūtām!
Visu interviju ar novadnieku, fotogrāfu, veloceļotāju un tūrisma gidu Edvīnu Kamoliņu var lasīt šeit: https://ej.uz/Kamolins