Kultūra
Skolēnu dziesmu svētki Nāc gavilēt

No 4. līdz 6. novembrim – ar vērienīgiem koncertiem, koncertstāstiem un ceļu “Saulesvija” noslēgsies Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju norišu #dziedundejo2021 notikumu maratons.

Visi #dziedundejo2021 koncerti un videostāsti ir ierakstīti skolēnu brīvlaikā – vasarā,  kā arī septembrī, kad epidemioloģiskie noteikumi ļāva pulcēties uz mēģinājumiem un repertuāra filmēšanu. Visu videokoncertu un stāstu pamatā ir XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem viedotās māksinieciskās koncepcijas un gatavotais repertuārs, kas tika pielāgots citam svētku formātam.

“Latvijas Televīzijas ēterā nu jau vairākas nedēļas var baudīt un no sirds priecāties par vasarā paveikto, par lieliskajiem koncertiem, kuros aizkustina gan mākslinieciskā kvalitāte, gan pašu bērnu un jauniešu atdeve un prieks, gan viņu stāsti par to, ka turpinās dejot un dziedāt arī turpmāk. Visi šie koncerti ir unikāli laikmeta liecinieki, to nozīmi jauniešu dzīvesceļā visticamāk spēsim novērtēt tikai pēc gadiem, kad atskatīsimies un analizēsim šo laiku. Paldies ikvienam, kas noticēja un iesaistījās šo notikumu tapšanā,” akcentē VISC neformālās izglītības departamenta direktore Agra Bērziņa.

“Kļūstot par svētku īpašo skatuvi, Latvijas Televīzija no sirds radīja un teju divu mēnešu garumā rādīja dziesmu un deju norises. Nākamnedēļ aicinām piedzīvot vērienīgākos un košākos koncertus,” teic LTV valdes loceklis Ivars Priede.

Ceturtdien, 4. novembrī, plkst. 20.50 gaidāms latviešu skatuviskās tautas dejas kolektīvu koncerts “Tā tik ir vasara!”. Vasara – skaista, saulaina, piedzīvojumiem pilna! Satikšanās, atkalredzēšanās, nebēdnības un blēņas, kādam dārza darbi, kādam “sunīši” un klusie telefoni, vēl citam mācīšanās peldēt un iespēja būvēt smilšu pilis pie jūras vai smilšu kastē. Pirmā nakšņošana teltī, iespējams, pirmā mīlestība. Vasara ir spilgta un krāsaina kā pļava, kas tāpat kā mūsu dziesmu un deju svētki paliek atmiņā daudziem bērniem. Koncerta skatuves scenogrāfijas iecere veidota kā tikšanās mājas pagalmā, smilšukastē, bumbu baseinā. Koncerts iecerēts vairākās tematiskās daļās, kur katra daļa atspoguļo vienu no “Tā tik ir vasara!” piedzīvojumiem un rotaļām. Koncerta režisors – Jānis Purviņš, koncerta muzikālā vadītāja – Katrīna Dimanta.

Piektdien, 5. novembrī, plkst. 20.50 būs skatāms košs un skanīgs koru koncertstāsts “Dziesmubērns”. Koncerta radošā grupa sadarbībā ar LTV izveidojusi koncertfilmu, kas tapa dziesmu svētku svētvietā – Mežaparka Lielajā estrādē, izmantojot daļu no koru lielkoncertam paredzētā repertuāra, piedaloties koriem un diriģentiem no visas Latvijas, kā arī 12 svētku virsdiriģentiem. Koru koncerta vadmotīvs – dziesmubērns, kuru Latvijā ir tūkstošiem. Viņos saplūst zvaigžņu ceļa dziesmas, tradīcijas spēks, mammas un tēta gudrība, viss, kas palīdzēs “gaismas pilis celt ar dvēseles dziesmu un ar mīlestību”.

Sestdien, 6. novembrī, svētki noslēgsies ar norisēm visas dienas garumā! Plkst. 11.55 izskanēs koru mūzikas koncerts “Dziesmu koks”. Skolēnu un jauniešu kori, ar kuru skanējumu lepojamies un nereti lasām par šo koru panākumiem uz dažādām skatuvēm pasaulē – Rīgas Doma kora skolas zēnu, meiteņu, jauktais kori un J. Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas zēnu koris – atskaņos jaundarbus, kas radīti tieši XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju norisēm, kā arī citas latviešu komponistu dziesmas. Tradicionāli koru mūzikas koncerts ieskandina svētkus un iedod emocionālo kamertoni svētku nedēļai.

Plkst. 12.45 -  simfonisko orķestru koncertfilmu “Simfoniskie rotājumi”. Ik svētkus skolēnu simfonisko orķestru skanējums klausītājos izraisa gan pārsteigumu, gan sajūsmu, jo līdzšinējais entuziastisko muzikālo vadītāju darbs vienmēr rezultējies ar spožiem koncertiem. Dalība simfonisko orķestru norisēs ir unikāla skola, kurā iemācās tik nepieciešamo saspēles un sadarbības mākslu – muzikālo un cilvēcisko. Videofilmas tapšanā orķestri piedalījās ar savām programmām, kuras caurvij stāsti par svētku dalībniekiem – nenogurstošiem, atvērtiem un drosmīgiem.

Plkst. 13.40 - dziesmu un deju ceļā “Saulesvija” jeb simboliskajā gājienā – šoreiz uz Vidzemi. Īpašais Svētku vēstnesis kopā ar atraktīvu ceļotāju – sveicinātāju nodos svētku organizatoru pateicības un dāvanas ikvienam, kurš gatavojās XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, apguva svētku repertuāru, veidoja aizraujošus video sveicienus un video priekšnesumus. 

Dziesmu un deju norises izskanēs plkst. 21.05 ar tautas deju lielkoncertu “Saule vija zelta rotu”. Ar gadskārtu stāstu četrās deju pīnēs tiks izdejots Saules gads – no vasaras saulgriežiem līdz nākamajiem vasaras saulgriežiem, parādot, ka mūsu senči ir svinējuši ne tikai Jāņus, Ziemassvētkus un Lieldienas, bet bijušas arī daudzas citas svinamās dienas: Miķeļa diena, Meteņi, Ūsiņi, Māras diena, Laidenes diena, Labrenča diena, Bārbalas diena. Gadskārtu svētki iet pa Saules ceļu, Saules ceļš vij zelta kroni. Latviešu gads ir visu gadu svinams. Koncertā izdejos 34 gadskārtu dejas, kuras spilgtinās etnogrāfiskā orķestra klātesamība un solistu dzīvā izpildījuma jauda, kā arī Latvijas gadalaiku ainavas. Katrs Latvijas skolu jaunatnes deju kolektīvs Saules zīmē izdejos rūpīgi iemācītās dejas. Lielkoncerta fināla muzikālā skaņdarba “Svinēt Sauli” videoklipa izveidē piedalījās 621 deju kolektīvs. Sešu minūšu emocionālā kopā būšanā un svētku izdzīvošanā tiešsaistē dejoja 12 tūkstoši dejotāju. Videoklips veidots, atspoguļojot šī laika realitāti – attālināto mācību procesu, dejošanu vienatnē, ar distanci, tajā pašā laikā uzsverot, ka dziesmu un deju svētku tradīcija, mīlestība pret deju un gatavība pat šajos laikos dejot, radīt un būt kopā ir stiprāka par visu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norises #dziedundejo2021 skatāmas LTV1, REplay.lv un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv.

Visus videomateriālus, kas tapuši #dziedundejo2021 ietvaros, var aplūkot šeit:

·  18. septembrī: Svētki esam mēs. Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju norišu atklāšana, skatāma ŠEIT.

·  18. sepembrī LMT piedāvā: SAULESVIJA. Citāds Dziesmusvētku gājiens, skatāms ŠEIT.

·  19. septembrī: Folkloras koncerts “Rotā saule, rotā bite”, skatāms ŠEIT.

·  22. septembrī LMT piedāvā: Citādi Dziesmu svētki. Latgale, skatāms ŠEIT.

·  25. septembrī: spēle “Lai top svētki!” (pirmā epizode), skatāma ŠEIT.

·  29. septembrī LMT piedāvā: Citādi Dziesmu svētki. Zemgale, skatāms ŠEIT.

·  2. oktobrī: spēle “Lai top svētki!” (otrā epizode), skatāma ŠEIT.

·  6. oktobrī LMT piedāvā: Citādi Dziesmu svētki. Vidzeme, skatāms ŠEIT.

·  9. oktobrī: spēle “Lai top svētki!” (trešā epizode), skatāma ŠEIT.

·  12. oktobrī LMT piedāvā: Citādi Dziesmu svētki. Kurzeme, skatāms ŠEIT.

·  16. oktobrī LTV: spēle “Lai top svētki!” (ceturtā epizode), ŠEIT.

·  18. oktrobrī Dziesmu un deju lieldraugs Swedbank piedāvā: “Dziesmā un dejā līdz ausīm” epizode ar koklētāju Jēkabu no Valmieras, skatāma ŠEIT.

·  20. oktobrī LTV: Tautas mūzikas koncertstāsts “Līdz pašām debesīm”, ŠEIT.

·  21. okobrī LTV: Svētki esam mēs. Vidzeme (pirmā daļa), ŠEIT.

·  22. oktobrī LTV: Svētki esam mēs. Vidzeme (otrā daļa), ŠEIT.

·  22. oktobrī Dziesmu un deju svētku lieldraugs Swedbanka piedāvā: “Dziesmā un dejā līdz ausīm” epizode par diriģenti Elīzu no Rīgas, skatāma ŠEIT.

·  23. oktobrī LTV: Tērpu kolekciju filma “Radi, rotājies Latvijai”, skatāma ŠEIT.

·  23. oktobrī LTV: Pūtēju orķestru videostāsts “Skanēt”, skatāms ŠEIT.

·  23. oktobrī LTV: Kokļu mūzikas koncertfilma “Es varēju lielīties”, skatāma ŠEIT.

·  23. oktobrī LTV: spēle “Lai top svētki!” (piektā epizode), skatāms ŠEIT.

·  26. oktobrī Dziesmu un deju svētku lieldraugs Swedbank piedāvā: “Dziesmā un dejā līdz ausīm” epizode par folkloras kopu “Ķocis” no Liepājas, skatāma  ŠEIT.

·  29. oktobrī Dziesmu un deju svētku lieldraugs Swedbank piedāvā: “Dziesmā un dejā līdz ausīm” epizode par deju kopu “Dancari” no Preiļiem, skatāma ŠEIT.

Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir lielākie Latvijas bērnu un jauniešu kultūras un mākslas svētki, kas apliecina, ka senās latviešu dziedāšanas, dejošanas un muzicēšanas tradīcijas tiek turpinātas un turētas godā. Ar dziesmu un deju svētkiem saistītā bērnu un jauniešu mākslinieciskā jaunrade noris kultūrizglītības pulciņos un kolektīvos – koros, deju kolektīvos, pūtēju orķestros, mazajos mūzikas kolektīvos, tautas mūzikas ansambļos, vizuālās un lietišķās mākslas, kā arī teātra mākslas kolektīvos un bērnu un jauniešu folkloras kopās. XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkotājs – Valsts izglītības un satura centrs. Svētku lieldraugs – Swedbank.