Izglītība
1

12. novembrī, Berģos, PII “Knābis” filiālē pirmo reizi Latvijā ar inovācijām brīvdabas pedagoģijā dalījās Norvēģijas un Latvijas āra bērnudārzu pedagogi un praktiķi. Organizētājā konference pulcēja pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājus, skolotājus, vecākus, kā arī brīvdabas pedagoģijas interesentus. Konferencē piedalījās aptuveni 300 dalībnieki.

Konferenci atklāja Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta vecākā eksperte pirmsskolas izglītības jautājumos Gunita Delijeva, savukārt dienas gaitā diskusijās un meistarklasēs dalībnieki piedalījās domapmaiņā ar jaudīgu brīvdabas profesionāļu un entuziastu loku: Hākonu Vormelandu, “Norvēģijas dabas un lauku sētu bērnudārzu asociācijas” valdes locekli, Kjetilu Vāgi, “Eidskogas Montessori skola”, Māri Olti, “Stacija Ērgļi”,  Edgaru Neilandu, “Labie Koki”, Baibu Menniku, PII “Varavīksnes Putns”, Aiju Baronu, PPII “Knābis”, Anitu Ieriķi,  Latvijas Universitātes, Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes, dabas zinību mācību jomas un satura  pasniedzēju un citiem.

Manā bērnudārzā Norvēģijā mēs esam ārā visu gadu jau vairāk nekā desmit gadu. Degu nepacietībā dalīties ar jums pieredzē un norvēģu zinātnieku pētījumos un pamatojumā par ieguvumiem, ko sniedz bērnu darbošanās ārā. Konferencē kopīgi atklāsim iespējas un brīnumus, ko fiziski izaicinājumi rosina bērna emocionālajā un kognitīvajā attīstībā,” pasākumā teica Hākons Vormelands, Norvēģijas Dabas un lauku sētu bērnudārzu asociācijas valdes pārstāvis un Pirmsskolas izglītības iestādes “Mortenåsen, Ole Brumm” vadītājs. Hākons Vormelands un citi lektori pasākumā dalīsies ar idejām, kas mums kā vecākiem, skolotājiem jādara, lai bērns pilnvērtīgi izmantotu visas āra vides iespējas.

Brīvdabas pedagoģijā Norvēģijā ir daudzu gadu pieredze, kamēr Latvijā šis ir jauns virziens, par ko interese arvien pieaug. Pateicoties PPII “Knābis” un PPII “Varavīksnes putns” sadarbībai ar Veselības Ministriju, no 14.07.2022., Latvijā apstiprināts jauns pakalpojumu veids - ārtelpu bērnudārzs/ ārtelpu pakalpojums pirmsskolā. Tas dod iespēju bērniem no trīs gadu vecuma mācīties un aktīvi darboties svaigā gaisā, veselīgā vidē, izmantojot dabas dotās iespējas, fiziski un garīgi rūdīties, iepazīt dabu, augus, dzīvniekus un to savstarpējo saistību, iemācīties pamanīt un runāt par dabā ieraugāmajām parādībām, īstenojot pirmsskolas izglītības programmā noteikto.

 Plašākai uzziņai par mācīšanās ārā, brīvā  dabā:  https://ieej.lv/JfshO

1
1