Aktualitāte Sociālais atbalsts

Trešdien, 4. decembrī, ar plašu pasākumu programmu atzīmēs Starptautisko cilvēku ar invaliditāti dienu[1]. Dienas ieskaņā līderus un vadītājus uzrunās vērtību un iedvesmas konferencē “Cilvēks un vērtība”, no pusdienlaika “NVO kontaktbiržā” aicinām ikvienu interesentu uz NVO jaudīgāko projektu īstenošanas pieredzes stāstiem – iepazīties ar akadēmiskās vides izpētes un radošajiem darbiem, kā arī uzzināt par nevalstiskajam sektoram pieejamajiem atbalsta materiālajiem un nemateriālajiem resursiem. Dienas noslēgumā apbalvojumus saņems konkursa “Gada balvu cilvēku ar invaliditāti atbalstam” laureāti. Visi pasākumi norisināsies Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB).

“Cilvēks ir visu lietu mērs. Un cieņa ir augstākā vērtība. Pret ikvienu. Bet vai reālajā dzīvē vienmēr tiek piemērota šī mēraukla?! Arī šķietami mazie ikdienības lēmumi iekustina turpmākus daudz nozīmīgākus procesus, kas ietekmē lielāku cilvēku skaitu. Tāpēc pasākumu klāstā ikviens var atrast notikumu vai aktivitāti, kas bagātinās domu, veicinās darbu un dos iespēju kļūt ar sirdi redzīgākiem, lai cilvēkiem ar invaliditāti dzīve Latvijā kļūtu labāka,” dienas norisi iezīmē tiesībsargs Juris Jansons.

Konference jomas līderiem

No plkst.10.00 līdz 12.00 notiks atziņu un iedvesmas konference “Cilvēks un vērtība”. Konferences viesi ir ar sociālo, politisko un ekonomisko varu apveltīti vadītāji un līderi. Konferencē klātesošos uzrunās Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs, profesors Dr.Phil. Jurģis Šķilters, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule, Latvijas Universitātes  Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas vadītājs, asociētais profesors Dr.sc.comp.  Normunds Grūzītis, Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna, Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes ilggadējs vadītājs, kultūras mantojuma eksperts Dr. arch. Juris Dambis, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce un pianists Andrejs Osokins. Plašākai publikai šis pasākums ir slēgts. Konferences norisi vadīs PhD. Mārtiņš Daugulis.

“NVO kontaktbirža” ikvienam interesentam un jo īpaši nevalstiskajām organizācijām

No plkst.12.00 līdz 16.00 LNB Norišu centrā ikviens ir laipni aicināts uz pasākumu “NVO kontaktbirža”. Nevalstisko organizāciju pārstāvjiem šī ir lieliska iespēja apmainīties projektu īstenošanas pieredzē un uzzināt par tiem resursiem, ko jau šobrīd no valsts, pašvaldības, privātā sektora tās var saņemt. Reģistrācija: ej.uz/NVOkb2024

Pieredzes apmaiņas skatuvē varēs uzzināt NVO jaudīgāko projektu īstenošanas pieredzes stāstus četrās tēmās:

  • “Interešu aizstāvība un līdzdalība” (plkst.12.00-13.00, vadīs invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis)
  • “Nevalstiskās organizācijas bērnu interešu aizstāvībai” (plkst.13.00-14.00, vadīs biedrības “Dauna sindroms Latvija” valdes locekle Veronika Bašarina)
  • “Pakalpojumu sniedzēji” (plkst.14.00-15.00, vadīs biedrības “Cerību spārni” un sociālā uzņēmuma “Visi var” pārstāve Eva Viļķina)
  • “Kultūra un izglītība” (plkst.15.00-16.00, vadīs fonda “Nāc līdzās! vadītāja Sarma Freiberga)

Katrā tematiskajā sesijā pēc pieredzes stāstiem dalībniekiem būs iespēja arī aprunāties brīvākā un neformālākā gaisotnē.

Studenti veido īpašu "Resursu stūrīti," kas kalpos kā daudzpusīgs informācijas avots dažādām nevalstiskajām organizācijām. Tajā būs pieejama informācija par materiālajiem un digitālajiem resursiem, intelektuālā, kā arī finansiālā atbalsta iespējām.

“Resursu stūrītī” varēs arī apskatīt un iedvesmoties no vairāku augstskolu (Latvijas Kultūras akadēmijas, Latvijas Mākslas akadēmijas, Rīgas Stradiņa universitātes) studentu darbiem un projektiem, kas sevī ietver ar pieejamības un funkcionalitātes jautājumiem saistītas tēmas . Klātesošajiem būs lieliska iespēja aplūkot mākslinieces Sabīnes Vārtiņas instalāciju “TELPA VIENO. TELPA VEIDO. TELPA ŠĶIR. TELPA ŠĶIRO”. 

Plkst. 12.15 Finanšu nozares asociācija iepazīstinās ar projektu/rīku “Internetbanka iekļautībai - piekļūstamāki finanšu pakalpojumi”. Tā mērķis ir  izstrādāt drošu vidi, kurā cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem (t.sk. garīgiem) varēs apgūt finanšu pakalpojumu lietošanu.

Gada balva – labo darbu darītājiem un pieteicējiem

Savukārt plkst. 17.00 LNB Ziedoņa zālē sāksies konkursa “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam 2024” svinīgā apbalvošanas ceremonija, kurā suminās tos, kuri devuši vislielāko ieguldījumu cilvēku ar invaliditāti dzīves uzlabošanai Latvijā. Balvas tiek pasniegtas astoņās nominācijās – “Uzdrīkstēšanās”, “Nodarbinātības veicinātājs”, “Sociālo tīklu balss”, “Izglītotājs”, “Bērnu un jauniešu iedvesmotājs”, “Gada palīgs” “Pieejamas vides iniciatīvas” un “Kultūras vēstnesis”.

Kopumā konkursa žūrija šogad vērtēja 124 pieteikumus par līdzcilvēkiem, nevalstiskajām organizācijām, uzņēmumiem, sociālajiem uzņēmējiem vai domubiedru grupām, kuri ir devuši ieguldījumu cilvēku ar invaliditāti dzīves kvalitātes uzlabošanai. Kā atzīst žūrijas locekļi, šis gads bija īpaši intensīvs, jo galveno balvu saņēmējus no atzinības saņēmējiem nereti kopvērtējumā šķir vien dažas zīmes aiz komata. Gada balvu un atzinību saņēmēji tiks publiskoti tikai 4.decembrī, bet līdz tam tas ir noslēpums.

Žūrijā šogad darbojās: tiesībsargs Juris Jansons, Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktore Dagnija Baltiņa, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Leila Rasima, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte, žurnālists Aidis Tomsons, influencere un sabiedriskā aktīviste Patrīcija Anna Vavilova.

Uz šo pasākumu aicināti gan nominanti, gan viņu pieteicēji. Arī šajā gadā apbalvošanas ceremoniju krāšņāku veidos Latvijā zināmi mūziķi un citu žanru mākslinieki.

Visi šīs dienas pasākumi tiek veidoti atbilstoši piekļūstamības prasībām un kalpo kā labās prakses piemēri un iedrošinājums citiem. Pasākumos tiek nodrošināti zīmju valodas tulki, un būs pieejami subtitri un akustiskās cilpas. Šie risinājumi palīdz cilvēkiem ar invaliditāti pilnvērtīgi izbaudīt pasākumu saturu.

Plašo pasākumu programmu organizē tiesībsargs sadarbībā ar Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons”, Latvijas Nacionālo bibliotēku un Latvijas augstskolām – Latvijas Kultūras akadēmiju un Rīgas Stradiņa universitāti.

Šī gada pasākumu organizēšanā aktīvi iesaistījās Latvijas Kultūras akadēmijas un Rīgas Stradiņa universitātes studenti. Paldies Latvijas Kultūras akadēmijas bakalaura programmas “Kultūras socioloģija un menedžments” 2. kursa studentiem Ancei Katrīnai Āboliņai, Kristam Kristianam Āriņam, Īrisai Brički, Paulai Annai Grīnbergai, Helēnai Īristei, Katrīnai Jansonei-Apinei, Amandai Esterei Kraģei, Anetei Laursonei, Signei Locai, Rēzijai Māsānei, Katrīnai Mūrniecei, Undai Preimanei, Annai Rubenei, Santai Marijai Vīnupei un Producēšanas un mārketinga departamenta direktorei Kristīnei Freibergai. Paldies Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultātes studentu medija “Skaļāk” komandai: studentiem Annai Apīnei, Ārijai Bērziņai, Katrīnei Liepzarei, Patrīcijai Samoškai, Elizabetei Didžai, Santai Luterei, Adelei Indrānei un studentu medija redaktorei Martai Hercai.


[1] Pasaulē to atzīmē 3. decembrī