31.maijā tiek atzīmēta ikgadējā Pasaules diena bez tabakas (World No Tobacco Day). Katru gadu šajā dienā tiek akcentēts kāds noteikts aspekts attiecībā uz tabakas atkarību un cīņu pret smēķēšanu. Šogad šīs tematiskās dienas sauklis ir “Aizsargā vidi!”, uzsverot, ka visā dzīves ciklā tabaka apdraud ne tikai cilvēka veselību, bet arī vidi. Vides problēmu apzināšanās var dot smēķētājam vēl vienu iemeslu atmest.
Fakti:
- Katru gadu vidē nonāk apmēram 4,5 triljoni gabalu jeb ~800000 tonnu izsmēķu;
- Cigarešu izsmēķi ir trešais izplatītākais atkritumu veids Latvijas ūdens piekrastēs;
- Cigarešu filtri tiek izgatavoti no celulozes acetāta, kas bioloģiski nenoārdās;
- 1/3 daļu no visiem ugunsgrēkiem izraisa smēķešana;
- Pietiek ar diviem cigarešu izsmēķiem uz litru ūdens, lai ūdenī nonākušās indīgās vielas nogalinātu ūdens organismus - zivis, gliemjus un citus ūdens mazos organismu;
- Katru gadu vairāk nekā 600 miljoni koku tiek nocirsti tabakas industrijas vajadzībām (iepakojumu ražošanai, tabakas augu lapu kaltēšanai un plantāciju teritoriju izveidei);
Lai aktualizētu šī gada tematiskās dienas tēmu esam izveidojuši infografiku par smēķēšanas negatīvo ietekmi uz vidi.
Tāpat Pasaules dienā bez tabakas aicinām ikvienu smēķētāju atmest šo kaitīgo ieradumu. Pats pirmais un svarīgākais smēķēšanas atmešanā ir vēlēšanās, apņemšanās un gribasspēks. Smēķēšanas atmešanai nav brīnumlīdzekļu, kas ļautu visiem ātri un vienkārši pārtraukt šo kaitīgo paradumu, taču pastāv vairāki soļi, kas var palīdzēt sasniegt šo mērķi un tie ir: apņēmība atmest, paradumu maiņa un simptomu (sausa mute, izsalkuma sajūta, miega traucējumi, garastāvokļa maiņas u.c.) mazināšana. Uzskaiti visus iemeslus, kādēļ vēlies atmest un centies atturēties no smēķēšanas tik ilgi, cik vien iespējams, pirms padodies vēlmei uzsmēķēt.
Latvijā katrs otrais 13 līdz 15-gadīgais pusaudzis ir pamēģinājis smēķēt elektronisko cigareti. Pētījumi liecina, ka šīs ierīces ir kaitīgas, jo īpaši jauniešiem, kuru organisms vēl attīstās. Tādējādi ir īpaši svarīgi izglītot iedzīvotājus par jaunajām smēķēšanas ierīcēm un to ietekmi uz veselību, lai veicinātu sabiedrības spēju atteikties un neuzsākt šo kaitīgo ieradumu, kā arī veidot no smēķēšanas brīvu vidi.
Lai aktualizētu e-cigarešu tēmu un mudinātu iedzīvotājus atteikties no smēķēšanas, esam izveidojuši informatīvu materiālu par e-cigaretēm un to radītajām sekām uz veselību.
Ja paša spēkiem neizdodas atmest smēķēšanu, palīdzību vari meklēt pie sava ģimenes ārsta vai ārsta-narkologa. Anonīmu palīdzību smēķēšanas atmešanai vari saņemt, zvanot uz Konsultatīvo tālruni smēķēšanas atmešanai: 67037333 (darba dienās no 08:00 līdz 18:00).
Lai ikviens no mums būtu zinošs, aicinām Pasaules dienā bez tabakas izmantot SPKC izstrādātos materiālus:
- www.spkc.gov.lv sadaļa “Smēķēšana”
- SPKC sagatavotais tematiskais ziņojums “Smēķēšanas izplatība un sekas Latvijā 2018.gadā”.
- Infografika “Elektroniskās cigaretes jeb E-cigaretes”
- Infografika “Smēķēšana skaitļos”
- Infografika “Mīti un patiesība par pasīvo smēķēšanu”
- Buklets “Pasīvā smēķēšana”
- Buklets “Smēķēšanas radītie riski veselībai”
- Buklets “Patiesība par ūdenspīpi”
- Plakāts “Smēķētāja ķermenis”
- Buklets “Kā atmest smēķēšanu”