Ķoderu pilskalns

Ķoderu pilskalns

Ķoderu pilskalns, saukts arī par Lielā vīra gultu, ir 11.-13.gs. koka būvju nocietinājums, kuru apdzīvojuši līvi. Pilskalns ierīkots uz Kangaru kalnu grēdas, kas divās vietās pārrakts, izveidojot aizsargrāvjus ar diviem augstiem zemes vaļņiem.

2015. gadā pilskalnā veikti arheoloģiskie izrakumi. Pilskalns ir vienīgais zināmais tuvējā Ropažu apkārtnē, kuram, iespējams, ir bijusi sava nozīme Ropažu senvēsturē, jo atrodas pie sena tirdzniecības un kara ceļa, kurš vēlāk zināms kā ceļš no Rīgas līdz Krievijai.

Par Lielā vīra gultu Ropažu folkloras materiālos ir ļoti daudz teiku un nostāstu, veidojot kopēju vēstures lappusi ar kaimiņu novadiem. Tautas folklorā Liela vīra gulta ir bijusi Kangaru milža guļamvieta un dzīvesvieta. Pilskalns ar vaļņiem vizuāli arī atgādina veco laiku gultu ar divām atzveltnēm.

Milzis ir bijis kā ceļinieku sargs / aizstāvis pret laupītājiem. Kangaru milzi, iespējams, var salīdzināt ar 16. gs. Rīgas tirgotāju sargu un svēto aizbildni Lielo Kristapu. Ap 1510. gadu Rīgā Daugavas krastā bijusi koka skulptūra – Lielais Kristaps, ko ļaudis godinājuši un izlūgušies aizsardzību no visa ļauna.

 

56.9080416,24.7693795
Datora versija