Ropažu Sporta centra vīruslaiks

11.05.2020
Ropažu Sporta centra vīruslaiks
Pirmais mirklis, tāpat kā lielai daļai cilvēku, ar jautājumiem – tiešām neko nevar darīt? Tiešām nevienu treniņu, nevienu spēli – sporta zāle ciet?

Visa mūsu darba  ikdiena saistīta ar cilvēkiem un viņu aktivitātēm. Aptverot situāciju, izslimojām savu vīrusu: vispirms: pārdzīvojumi un īsts, patiess šoks par tik neierastu situāciju, jo pēkšņi iestājās absolūti traucējošs tukšums - nav kustības! Bezjēdzīgs darbs – ja neredzam kam? Pēdējā mūsu vīrusa faze, par laimi, iestājās ātri, sākām plānot un organizēt darbus, lai produktīvi izmantotu laiku, kad tiešām nav neviena apmeklētāja, kad durvis slēgtas, neviens neko nejautā...kad visas lietas atrodas vietās, turpat, kur vakar un aizvakar.  Vispirms, abās sporta zālēs darbinieki ķērās klāt telpu pamatīgai tīrīšanai. Arī ikdienā, normālā darba režīmā, tiek veiktas gan regulārās ikdienas kopšanas, gan pamatīgākās ģenerāltīrīšanas, esam pārliecināti, ka mūsu apmeklētāji to novērtē. Taču šajā situācījā, visām telpām, katram stūrītim, katram plauktiņam tika veikta pamatīga spodrināšana - tika sakārtots, pārbaudīts, salabots, izrevidēts un sakārtots viss Sporta centra inventārs abās zālēs.

Līdz ar siltāka laika iestāšanos tehniskie darbinieki devās ārā. Zaķumuižas sporta zāles meitenes, pieveikušas teritoriju ap Sporta centru, turpināja kopt tālāko pašvaldības teritoriju no stāvvietas– līdz gājēju tiltiņam. Jau vairākas nedēļas, ar prieku par kopīgā darba rezultātu, meitenes sniedz savu daļu - kopj un tīra Zaķumuižas stadiona milzīgo teritoriju. “Vilkmes” jau paveiktie darbi, zemessargu lieltalka – stadions burtiski staro. Taču darīt ko pietiek.  Ropažu sporta zāles kopjamā saimniecība lielāka – tika sakoptas tribīnes, pie pludmales volejbola,  bet vislielākais darbs tiek ieguldīts futbola laukuma sakārtošanā. Darbi turpinās jau trešo nedēļu. Kuru katru brīdi klāt būs arī jaunie futbola vārti. Cepuri nost FK ”Valor“ Dāvidam Čudaram - ar slapju muguru, ved melnzemi uz  laukuma miljons bedrēm, līdzina.. . –, bet īstenībā, tik ļoti gaida savus audzēkņus ar bumbām...Tāpat kā visi.

Sports, īpaši komandu sporta veidi, ir ne tikai aktivitātēs, bet arī noteikta socializācija - ne velti atšķiras cilvēki, kuri nodarbojas ar individuālajiem sporta veidiem no "sportspēļniekiem".  Tieši komandu veidu sportistiem šis laiks ir grūtāks. Individuālo sporta veidu dalībnieki arī ikdienā ir pieraduši un strādā uz savu rezultātu, to nav grūti vienam, tāds ir viss treniņu plāns, tāds arī starts, tomēr treniņš grupā ir sava disciplīna un paradums un socializācija… Droši vien vēl ilgi dzīve tautas sporta jomā būs citāda, taču lēnām top skaidri arī šī laika ieguvumi un jaunā pieredze, tam visam laika gaitā atradīsies paliekoša vieta turpmākajā treniņprocesā.

 Treneru attālinātā darba pieredze

Ingrīda Amantova, vieglatlētika/kamaniņas: Jau vairāk kā mēnesi Ropažu novada vieglatlētikas un kamaniņu grupas audzēkņu treniņprocess turpinās attālinātā veidā. Šajā ieviestajās ikdienas korekcijās var redzēt arī pozitīvo pusi, bērni tagad vairāk domās un labāk pašrealizējas. Pozitīvi ir, ka šim procesam pieslēdzas gandrīz visa ģimene. Izmantoju un mēģinu atrast veidus, kā attīstīt bērna fizisko pusi.  Meklēju Yutube, WhatsApp un citās aplikacijās filmētus vingrinājumus un sūtu tos audzēkņiem, skaidrojot nianses, kas un kā jādara.  Dodu norādījumus, protams, uzsveru, ka jāizmanto brīvā dabā pieejamās iespējas, skrienot krosus, strādājot ar kardiotreniņiem un citiem aizsūtītiem uzdevumiem. Tāpat svarīga arī vingrošana – izklupieni, pumpēšanās, plankings, utt., izmantojot un ievērojot aizsūtītās vadlīnijas nedēļai, vispārējās fiziskās sagatavošanas nostiprināšana un attīstīšanai.  Treniņu saturs ir dažāds, mājas apstākļos, lielāka uzmanība ir pievērsta dziļās muskulatūras stipināšanai, dažādi koordinācijas vingrojumi un stiepšanās vingrojumi. Pievēršu uzmanību treniņa procesa pareizai metodikai, ka vispirms ir jāiesildās, tad - galvenais uzdevums un nobeigumā- atsildīšanās, stiepšanās.  Domāju, ka treniņi un mācības mājās, audzēkņiem liek vairāk domāt, iedziļināties vingrinājumu izpildē un mācību procesā. Atgriezeniskā saite, ko saņemu no audzēkņiem liecina, ka viņiem šis process ir jauns un ļoti interesants, jo ir mainījušies apstākļi, var lietot soctīklus, filmēt un dalīties ar saviem video. Atsūtītie video liecina, ka nodarbēs iesaistīti arī audzēkņu vecāki un radinieki.  Un vēl viens pozitīvs moments ir tas, ka bērni var sportot sev izdevīgā laikā, nekavējot  izglītības procesu, nekavējot autobusus, paši mācās organizēt savu laiku. Bet kopā jautrāk.

Olga Ozola, meiteņu volejbola grupas trenere: Ropažu novada vidusskolas volejbola grupas meitenes turpina aktīvi trenēties arī šajos, tik sarežģītajos apstākļos. Aprīļa mēnesī vairāk koncentrējāmies uz volejbola tehnikas pilnveidi, izmantojot dažādus YouTube piedāvātos materiālus. Mājas pagalmā, pret mājas sienu, kopā ar ģimenēm. Fiziskās sagatavotības sekmēšanas uzdevumi vairāk tika uzdoti sporta stundas ietvaros. Taču maija mēnesī Facebook sekojam LVF un RVS treneru piedāvātajiem tehnikas un volejbola taktikas treniņiem. Meitenes nevar sagaidīt, kad atkal varēs klātienē gan satikties, gan trenēties kopā.

Oskars un Elīna Pentjuši, pieaugušo basketbola komandu treneri: Meitenes un puiši no basketbola saimes šo laiku izmanto individuālajai attīstībai un treniņiem. Ar īpašu aktivitāti izceļas Elza Gribuste, kura uzsākusi arī online treniņu vadīšanu interesentiem. Puišu komandas pārstāvis Emīls Senkans nesen pieveica kājām maršrutu 120 km garumā no Dubultiem līdz Rojai trīs dienās. Sportojam, esam aktīvi un esam gatavi atgriezties laukumā pie pirmās iespējas!

Mihails Busels, pieaugušo futbola komandas teneris: Futbolistiem attālināto (distances) treniņu esmu izmantojis daudzus gadus, 2-3-4 reizes nedēļā, un turpmāk tieši tos izmantos tehniskiem, taktiskiem, stratēģiskiem un psiholoģiskiem vingrinājumiem kopā ar komandu, tāpat atsevišķu spēlētāju grupām un individuāli. Auglīgam apmācības procesam šādas attālināti vadītas nodarbības ir obligāti nepieciešamas, tās ir ļoti efektīvas un tām ir daudz pozitīvu aspektu, kā arī tas ietaupa laiku, nervus un naudu. Gaidām futbola sacensības, sezonas startu!

Māris Kalniņš, skolēnu sporta spēļu treneris: ārkārtas situācijas laikā Zaķumuižas un Silakroga apkaimē, sports nav apstājies, šajā laikā bērni padziļināti interesējas par individuālo fizisko spēju attīstību, izturību- skrienot un braucot ar velosipēdu (cik ātri, ilgi vai bieži), spēka, lokanības attīstīšanu izmantojot mobilās aplikācijas un interneta resursus , kā arī individuāli pilnveido sporta spēļu elementus. Katru nedēļu aktīvajiem novada bērniem iesaku vingrinājumu kompleksus, kurus var veikt gan mājas apstakļos, gan atrodoties dabā.

Drīz tiksimies, būs iespēja parādīt cik kurš ieinteresēti un centīgi darbojies!

 

Evita Eglāja,

Ropažu Sporta centra vadītāja

Datora versija