Ropažu novada pašvaldība vasaras sezonā apstrādā grants ceļus pret putekļiem

12.06.2019
Ropažu novada pašvaldība vasaras sezonā apstrādā grants ceļus pret putekļiem
Iedzīvotājiem lielākoties privātmāju rajonos sausās vasarās, kur sastopami novada grants ceļi, ir jāsamierinās ar lielu daudzumu putekļu. Putekļi, kuri nokļūst cilvēka elpošanas kanālos ir pietiekami kaitīgi, tie pastiprina astmas simptomus, kairina gļotādu & utt. Lai mazinātu šāda veida problēmu Ropažu novada pašvaldība novada grants ceļus, kas sniedzas cauri vairums apdzīvotu māju teritoriju, speciāli apstrādās ar putekļu absorbējošu vielu.

Darbi tiks plānoti šādās vietās novadā

Ropažos;

Villasmuižā;

Augšciemā ;

Gaidās un Kākciemā.

 

Ceļu apstrādāšanas process un ieguvumi

Apstrādes procesā grants ceļi tiek speciāli samitrināti ar ūdeni un nogreiderēti jeb ceļu segumu profilē- noņem apaugumus un izlīdzina iesēdumus. Pēc tam tiek ar speciālu tehniku izkaisīta putekļu absorbējošā viela.

Absorbējošā viela ir kalcija hlorīda (CaC12) pārslas.  Kaisīšanas kopējais garums Ropažu novada teritorijā plānots ir 4,5km, kuriem tiks izlietoti 31,5m3  kalcija hlorīda maisījums. Šādu ceļu apsaimniekošanas praksi piekopj daudzviet Latvijas pašvaldības- Madonas, Jelgavas, Ādažu, Liepājas u.c.

Kādas sekas tas atstās uz apkārtējo vidi? Vai tas nav kaitīgs?

“Kalcija hlorīds vai kalcija hlora sāls ir dabā ārkārtīgi nepieciešama viela dzīvo organismu vielmaiņai. Arī cilvēka organismā ļoti nepieciešama viela, tādēļ šo produktu kurš ir vairāk attīrīts no piemaisījumiem izmanto piena produktu bagātināšanai ar kalciju. Kalcija hlorīdu pievieno sieram, biezpienam u.c. piena produktiem.

To kalcija hlorīdu, ko izmanto ceļu apstrādei, tuvumā esošie augi arī uzsūc un izmanto veselīgai augšanai, jo kalcijs nodrošina spēju pretoties slimībām.

Par kaitīgumu cilvēka organismam - tas var kļūt kaitīgs, tikai lietojot pārmērīgā daudzumā. Ja bērns apēdīs tējkaroti kalcija hlorīda - no tā nekāds sliktums neradīsies, tieši otrādi - tas pat būtu veselīgi! Ja salīdzinām kalcija hlorīdu ar tik sadzīvē populāro nātrija hlorīdu - vārāmo sāli, kalcija hlorīds ir mazāk kaitīgs un vairāk nepieciešams. Par ietekmi uz apkārtējo vidi - lietotais kalcija hlorīda daudzums sezonā ir pārāk niecīgs, lai tas varētu nodarīt kādu kaitējumu. Salīdzinājumam - ziemas periodā izmantotais nātrija hlorīds pretapledošanas novēršanai tiek lietots 15 reizes vairāk!”[1][1] Attīstības projekti Gora

https://www.pretputekliem.lv/

 

 

Datora versija