Latvijas Trešā atmoda 1987.-1991.g.

Sākot ar 1987.gadu ropažnieki aktīvi iesaistījās Latvijas Tautas Frontes veidošanas procesā. Vieni no aktīvākajiem bija Agris Feldmanis, Ropažu vidusskolas skolotājs Andrejs Jaunzems un direktors Romāns Alhimionoks.

 

 Ropažu vidusskolas direktors Romāns Alhimionoks 20.gs. 80.gadu o.p.

 

Skolnieki skolotāja Andreja Jaunzema vadībā mācās latviešu tautas dejas 1988./89.m.g.

 

1988.gada 11.novembrī ropažnieks, rakstnieks Alberts Bels (īstajā vārdā Jānis Cīrulis) un aktieris Ēvalds Valters Rīgas pils Svētā Gara tornī pacēla Latvijas valsts sarkanbaltsarkano karogu.

Rakstnieks Alberts Bels un aktieris Ēvalds Valters paceļ Latvijas karogu Rīgas pils tornī 1988.gada 11.novembrī. 

 

Ropažos 1988.gadā pie vidusskolas skolas tika pacelts Latvijas brīvvalsts sarkanbaltsarkanais karogs.

 

Latvijas brīvvalsts sarkanbaltsarkanā karoga pacelšana pie Ropažu vidusskolas 1988.g.

 

1989. gada 23.augustā Baltijas ceļā Ropažu iedzīvotāji iestājās vienotā spēkā uz Pleskavas šosejas pie Vangažiem. 

1990.gadā par pagasta priekšsēdētāju ievēlēja Ropažu vidusskolas sporta skolotāju Antonu Cibuļski, kurš amata pienākumu pildīja vairāk nekā 20 gadus.

Pēc 1991.gada 13.janvāra Lietuvas notikumiem barikāžu laikā pie pagastnama bija novietota “BTR” bruņumašīna ar 3 - 4 bruņotiem zaldātiem no Silakroga, kuri armijas uzdevumā diennakti sēdēja mašīnā. Tajās dienās caur Ropažu centru izbrauca aptuveni desmit armijas mašīnu kolonas.

Kolhoza traktorists Ilmārs Vītols, mehāniķis Jurijs Fomins un priekšsēdētājs Indulis Līdacis bija pirmie, kas ar traktoru pieveda malku Doma laukuma ugunskuriem.

Traktorists Ilmārs Vītols kolhozā "Ropaži" 1989.gadā. 

 

1991. gada janvāra notikumu laikā tika sargāts viens no stratēģiski svarīgajiem objektiem – Ulbrokas radiocentrs, sardzē stāvēja arī ropažnieki. Postenī pie Ulbrokas tiltu pār Piķurgu sargāja ar smago tehniku.

Kolhoza “Ropaži” lauksaimniecības mašīnu mehāniķis brigadieris Rolands Felkers kopā ar Tāli Cirponi, Jāni Circeni, Edvīnu Bumbieru tika norīkoti postenī uz 18. kilometra krustojuma apsargāt benzīna uzpildes tanku.

Paralēli visam notika pagasta priekšsēdētāja Antona Cibuļska sarunas ar Silakroga un Mucenieku armija daļas vadību provokāciju riska novēršanai.

 

Barikādes uz ceļa pie Ulbrokas radiocentra 1991.g. janvāris. (Barikāžu muzeja foto)

 

Barikādes pie Ulbrokas radiocentra 1991.g. janvāris. (Barikāžu muzeja foto)

 

1991.gada augustā sāka veidoties Latvijas zemessardzes Ropažu nodaļa, kuras vadītājs bija Jānis Katkovskis.

 

Datora versija