II Pasaules karš 1939.- 1945.g. un Latvija vācu okupācijā 1941.-1945.g.

             

 Ozolu stādīšana izsūtīto ropažnieku piemiņai, priekšsēdētāja Jāņa Lūša vadībā netālu no pagastnama. Avīzes “Laikmets” foto izgriezums 1942.g. 12.jūnijā.

 

    Vācu okupācijas laikā Ropažu zemniekiem vajadzēja nodot varas iestādēm labību, pienu, gaļu, vilnu.

    Vietējā pašvaldība nonāca vācu varas iestāžu pakļautībā.

 

Ropažu pagasta valde pie pagastnama 1944.gada februārī.

 

1941.gada 2.decembrī Ropažu pagasta dzimtsarakstu nodaļā (pagastmājā) tiek reģistrēta rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa un ropažnieces Natālijas Valdmanes laulība.

 Ropažniece Natālija Valdmane un rakstnieks Jānis Jaunsudarbiņš Vācijā 20.gs. 50-60.gadi. 

 

 No 1940.-45.g. VEF plānotajā aviācijas lidlaukā Ropažos atradās vācu, tad arī krievu militārais lidlauks.

 

Sašautais Sarkanās armijas tanks pie “Jaunmuižniekiem” netālu no Kākciema 1947.gada Jāņos.

 

1944. gada 5. un 6. oktobrī, kad notika vācu karaspēka (31. vācu strēlnieku divīzijas) atkāpšanās, vietējos ceļus pārpludināja bēgļu vezumi.  Vācu vermahta karaspēka karavīri Lielās Juglas kreisajā krastā ierīkoja nocietinājumus.  7. oktobra naktī norisinājās īsa aiztures kauja, kurā vācieši kopā ar 1. latviešu artilērijas pulku apšaudīja pa ceļu no Siguldas un Sidgundas ceļu nākošos Sarkanās armijas karavīrus un tankus. Šajā epizodiskajā aiztures kaujā krita vairāki simti Sarkanās armijas karavīru. Lai traucētu Sarkanās armijas virzīšanos uz priekšu, Vācu armija uzspridzināja Lielās Juglas tiltu pie Ropažiem. Latviešu leģionāru sedzējvienība uzspridzināja Ropažu baznīcas torni, lai Sarkanā armija nevarētu novērot vācu armijas atkāpšanos un izmantot baznīcas torni kā orientieri. Pēc kara vairākus gadus stāvēja sašauti sarkanās armijas tanki, vietējie bērni tos izmantoja spēlēm.

 Ropažu baznīca pēc kara 20.gs. 40.gadu otrā pusē.

 

 

II Pasaules karā saspridzinātais Ropažu baznīcas tornis 1975.gadā.

 

                Pēc Otrā Pasaules kara no Cekules Sarkanās armijas kara bāzes klejoja krievu karavīru laupītāju grupas, aplaupot vietējās saimniecības un ceļiniekus uz taisnā ceļa no Bajāriem līdz Zaķu pagriezienam.

Sarkanās armijas karavīri Kākciema Igļumu saimniecībā 1946.gadā.

Datora versija