Dienas centra “Mucenieki” organizētā ekskursija uz Daugavpili – izdevusies un iespaidiem bagāta

06.09.2019
Dienas centra “Mucenieki” organizētā ekskursija uz Daugavpili – izdevusies un iespaidiem bagāta
27. augustā Mucenieku un Zaķumuižas iedzīvotāji ar draugiem no Ropažu novada devās Dienas centra “Mucenieki” organizētajā ekskursijā uz Daugavpili.

Kā jau ierasts dodoties Daugavpils virzienā, pirmā pietura - Liepkalnu maiznīca. Padzēruši kafiju, tā pa īstam pamodušies, devāmies tālāk.

Braucot cauri apdzīvotām vietām mūsu jaukā gide Mārīte Ruze stāstīja par pilsētu ievērojamākiem objektiem un to vēsturi. Baudot skaisto dabu gar Daugavu laiks pagāja ātri, kad jau piebraucām pie mūsu plānotās apskates vietas-Līksnas Romas katoļu draudzes Vissvētākās Jēzus sirds baznīcas.

Baznīcā mūs sagaidīja gados jauns un jauks laicīgais priesteris Andžejs Lapinskis. Lai gan priesterim ir tikai 29 gadi, mēs ar interesi klausījāmies viņa stāstījumā par baznīcas tapšanas vēsturi un baznīcas darbību mūsdienās, kā arī nedaudz uzzinājām par ciema vēsturi. Atvadoties no priestera un noliekot ziedojumu baznīcai devāmies tālāk uz ekskursija galamērķi Daugavpili.

Daugavpilī mūs jau gaidīja novadpētnieks, gids Jānis Kivriņš, kurš mūs izvadāja aizraujošā ekskursijā ar padziļinātu stāstījumu par cietokšņa vēsturi. Devāmies  garā pastaigā pa Komandanta dārzu, cietokšņa dzīvojamo ēku rajonu, apskatījām Jezuītu kolēģijas ēkas, klausījāmies stāstījumu par kādreizējo cietokšņa baznīcu un pabijām cietokšņa nocietinājumu iekšpusē. Cietoksnis ir  pasaulē pēdējais būvētais bastiona tipa cietoksnis, kura forma no putnu lidojuma atgādina zvaigzni vai lotosa ziedu.

Neliela mūsu grupas daļa apmeklēja pasaulē slavenā mākslinieka abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marko Rotko oriģināldarbu izstādi.

Pēc cietokšņa apmeklējuma  gida pavadībā devāmies Daugavpils apskates braucienā. Viena no vietām, kura veido Daugavpils raksturīgo panorāmu pateicoties sakrālo būvju kompleksam, ieguva nosaukumu Baznīcu kalns. To veido nelielā teritorijā pārstāvēti visu četru Latgales galveno konfesiju dievnami. Svētā Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrālē pabijām arī mēs.

Pienāca laiks mūsu pusdienām, kuras baudījām padomju retro stila kafejnīcā-ēdnīca Nr. 1.

Ēdnīca izceļas ar padomju laika atmosfēru un interjeru, bet neskatoties uz to, ēdnīcas pavārs ir profesionāls dietologs, kurš apmeklētājiem gatavo sabalansētus padomju laika ēdienus.

Mazliet atpūtušies dodamies uz Daugavpils sinagogu- Kadiša lūgšanu namu. Celtnes renovācijai līdzekļus piešķīra mākslinieka M. Rotko bērni. Sinagogas atklāšanā pēc renovācijas piedalījās arī Vaira Vīķe-Freiberga. Vietējā gida-novadpētnieka Josifa Ročko interesantajos stāstījumos iepazinām ebreju dzīves vēsturiskos aspektus, lūgšanu tradīcijas, altāra nozīmi sinagogā, kā arī apskatījām ierīkoto muzeju “Ebreji Daugavpilī un Latgalē”. Atvadoties Josifs katram līdzi deva ebreju svēto maizi –macu, kura ir no ūdens un miltiem, un simbolizē pieticību.

Pēdējā apskates vieta;-Latvijā lielākais Šmakovkas muzejs. Muzejā atrodas digitalizētas ekspozīcijas ar jaunāko tehnoloģiju ar kuras palīdzību interaktīvi var uzzināt par šmakovkas tapšanas procesu, kā arī aplūkot autentisku un iespaidīgu ražošanas iekārtas uz kurām ražotnē gatavo reģionālo kulinārijas mantojumu-šmakovku.

Ar to arī mūsu ekskursija noslēdzās. Diena bija izdevusies un iespaidiem bagāta. Caur autobusa logu vērojot saules rietu un miglu, kas klāja pļavas devāmies mājup.

Dienas centra darba organizatore Anita Antone

 

Datora versija