Ar klusuma brīdi, atmiņām un pārdomām

26.03.2019
Ar klusuma brīdi, atmiņām un pārdomām
Vakar, 25. martā, Ropažu parkā pie pieminekļa represētajiem notika piemiņas brīdis komunistiskā genocīda upuriem, kurā piedalījās mūsu novada politiski represētie, pašvaldības pārstāvji un Zemessardzes 19. bataljona zemessargi. Ar klusuma brīdi - domājot par tiem, kas no savām mājām un no savas dzimtenes tika izsūtīti, domājot par tiem, kas neatgriezās un par tiem, kas šos traģiskos vēstures mirkļus izdzīvoja un atgriezās.

Šogad aprit 70 gadi kopš Latvijas iedzīvotāju masveida deportācijām 1949. gada martā, kad uz Sibīriju un citiem attāliem reģioniem tika izsūtīti vairāk nekā 40 000 cilvēku.

Masu deportācijas skārušas gandrīz ikvienu ģimeni Latvijā. Izveda lauksaimniekus, zemniekus un viņu ģimenes – ļaudis, kas bija čakli un strādāja savas zemes labā. 

Lielākā daļa izsūtīto nonāca Irkutskas apgabalā, Omskas apgabalā, Tomskas apgabalā, Krasnojarskas novadā, Novosibirskas apgabalā un vistālākajā izsūtījuma vietā – Amūras apgabalā.

“25. marts ir viena no melnākajām un smagākajām dienām Latvijas vēsturē, kas vēl paaudžu paaudzēm nesusi sāpes, aizvainojumu un ciešanas. Šīs vēstures lappuses mēs nedrīkstam aizmirst, un mūsu pienākums ir par tām stāstīt saviem bērniem un bērnu bērniem, lai viņi zina savas tautas vēsturi.”, savā uzrunā sacīja Ropažu novada pašvaldības Izpilddirektore Signe Grūbe.

Pēc piemiņas brīža seniori turpināja dalīties atmiņās Ropažu Kultūras un izglītības centrā, kur ieklausījās Edgara Mucenieka vēstures stāstījumā, kopīgi noskatījās pēdējo Latvijas simtgades filmu “1906” un baudīja Ropažu vidusskolas skolēnu kora priekšnesumu.

Daži datumi Latvijas vēsturē ir melni un sāpīgi, taču par tiem nedrīkst aizmirst un, kā teica Edgars Mucenieks – mēs esam viena no tautām, kuras paliek arvien mazāk, tādēļ mums ir jāturas kopā, jābūt stipriem un vienam otru jāatbalsta.

Represēto novada iedzīvotāju ar katru gadu pie pieminekļa paliek arvien mazāk, tomēr atmiņas ir joprojām dzīvas – stāstos, grāmatās, filmās.

 

Datora versija