“Zemessardzei – 30” veltīta izstāde kultūras centrā “Ulbrokas Pērle”

pirms nedēļas
“Zemessardzei – 30” veltīta izstāde kultūras centrā “Ulbrokas Pērle”
Zemessardze ir mūsu tautas spēka, patriotisma un vienotības simbols.

Tā izauga no vienkāršās tautas, un tā ir Zemessardzes būtība – būt tuvu tautai. Zemessardzes pirmie gadi parādīja, ka tauta īsā laikā spēj mobilizēties un daudzi ir gatavi ziedot brīvo laiku, līdzekļus, veselību un dzīvību, lai aizsargātu savu zemi un tautu, par to reizēm saņemot tikai vienkāršu paldies.

Pagājuši trīsdesmit gadi kopš ir izveidota Zemessardze, protams, tagad tā ir labāk apgādāta, labāk apbruņota, zemessargi labāk apmācīti. Zemessardzē pirmajos gados iestājās 16 tūkstoši zemessargu, bet pašlaik ir tikai ap 8 tūkstošiem.

Stopiņu pagastā dislocētais Zemessardzes 19. kaujas nodrošinājuma bataljons ir izveidots 1991. gada 2. oktobrī, kad tika apstiprināts Zemessardzes Rīgas apriņķa 1. pulka komandieris Roberts Millers. Tad pulkā ietilpa divi bataljoni – 19. un 17. Pirmais zvērests tika nodots 11. novembrī Ulbrokā, pie 1905. gada pieminekļa. Zvērestu nodeva 23 pulka štāba darbinieki un rotu komandieri, arī Stopiņu rotas komandieris Jānis Staškevičs. Otrais zvērests tika nodots 5. decembrī Rīgā, Daugavpils ielā, pulka štāba telpās. Zvērestu nodeva 288 zemessargi, bet 25. decembrī vēl 120 zemessargi. 1992. gada beigās pulka personālsastāvs jau tuvojās tūkstotim un Stopiņu rota bija viena no lielākajām Latvijā, jo tajā bija ap 120 zemessargiem.

Pieminot tos laikus un Zemessardzes pastāvēšanas trīsdesmit gadus, Kultūras centra “Ulbrokas Pērle” stiklotajos logos apskatāma izstāde, kur var aplūkot zemessargu formas tērpus no Zemessardzes sākuma līdz 2012. gadam. Lielākā daļa zemessargu bija saņēmusi no valsts tikai lauku formu. Ikdienas formas tērpu bija jāiegādājas par saviem vai sponsoru līdzekļiem. Tā Stopiņu pagasts nodrošināja desmit ikdienas formas tērpus pagasta aktīvākajiem zemessargiem, kā arī Centrālie elektriskie tīkli apgādāja ar formas tērpiem savus darbiniekus – zemessargus. Arī daļu no zemessargu ekipējuma, kurš lielāko daļu bija nācis no Padomju Armijas krājumiem Latvijā, Demokrātiskās Vācijas likvidētās armijas krājumiem un no Zviedrijas armijas humānās palīdzības, zemessargi sarūpēja par saviem līdzekļiem. Starp citu, zviedru katliņi bija iepakoti 1943. gada avīzēs, kurās varēja izlasīt par kaujām Staļingradas rajonā. Izstādē var arī apskatīt zemessargu apbalvojumus un Zemessardzes bataljonu krūšu zīmes.

 

Zemessardzes 19. KNB veterānu apvienības priekšnieks, kaprālis Viktors Vindelis

Datora versija