Eiropeāde 2019 Frankenbergā

15.08.2019
Eiropeāde 2019 Frankenbergā
Agrā 15.jūlija rītā Ropažu novada Kultūras un izglītības centra BJDK “Cielaviņa” vecākās un vidējās grupas dejotāji, kā arī daži pārstāvji no VPDK „Cielava” kopā ar savu vadītāju Terēzi Jozefu, muzikantēm un palīdzēm - mammām devās uz 56. Europas tautu kultūras un mākslas festivālu Europeade 2019, kurš šogad norisinājās Vācijas pilsētā Frankenbergā no 17.-21.jūlijam. Šoreiz kopā ar mums vienā autobusā brauca arī mūsu draugu kolektīvs - Ogres novada BJDK ¬,,Viznīts,,.

Neskatoties uz to, ka jāveic tāls ceļš, visi bija priecīgi par gaidāmo braucienu un arī laika apstākļi mūs lutināja. Pirmā nakšņošanas vieta bija Polijas galvaspilsēta - Varšava. Tā kā Varšavā mēs iebraucām vakarpusē, devāmies apskatīt Vecpilsētu ar bruğakmens alejām un viduslaiku ēkām. Redzējām Polijas monarhu oficiālo rezidenci – karalisko pili, kur mūsdienās ir ierīkots muzejs. Uzkāpām Kultūras un zinātnes pils apskates laukumā – 31.stāvā, no kuras pavērās lieliska pilsētas panorāma.

      No rīta devāmies pastaigāt  uz Polijas pilsētas Varšavas lielāko parku - 76 ha lielu teritoriju – Lazenku parku. Redzējām Salas un Mišlevickas pilis, Balto namu, Veco oranžēriju un Amfiteātri, dārzus. Redzējām arī daudz skulptūru, tai skaitā Frederika Šopēna pieminekli, pie kura tiek rīkoti arī klavierkoncerti.  Parku dibināja 18. gadsimtā karalis Staņislavs Poņatovskis. Parkā sastapām kuplastes vāveres, kas nebaidās no apmeklētājiem un skatās pēc kāda riekstiņa, pīles un pāvus. Tā vien gribējās vēl staigāt un staigāt, bet jādodas tālāk…..

     Tā nu nākošā mūsu pieturvieta ir Zgoželecas pilsēta pie pašas robežas ar Vāciju, viesnīca Zgorzelec. Te varējām pastaigāt pa pilsētas parku un priecāties par krāsaino ūdens strūklaku.

     Atpūtušies dodamies tālāk uz Frankenbergu. Pa ceļam apskatam Basteja kalnus, kas atrodas netālu no Vācijas Saksijas galvaspilsētas Drēzdenes. Basteja kalni ir smilšakmens veidojums – kalni un klintis, kas stiepjas gar Elbas upes krastu. Te ir ļoti skaisti.

     Esam klāt, piereģistrējamies un dodamies uz savu mītnes vietu. Festivāla laiku mēs dzīvojām vietējās skolas sporta hallē ar vēl citiem kolektīviem no Latvijas, kā arī ar dejotājiem no Ogres Bērnu un jauniešu deju kolektīvu „Viznīts”.  Šeit sastapāmies ar dažām sadzīviskām problēmām, kuras kopīgi pārvarējām un atrisinājām. Klāt ir mēģinājumu laiks. Mēģinājumos tika izdejotas visas kopdejas gan atklāšanas, gan noslēguma koncertiem, kā arī atkārtotas iemācītās dejas ielu koncertiem. Festivāla laikā vienā no vakariem devāmies apskatīt Valdekas pili (Waldeck Schloss) un dambi, kas nakts tumsā izgaismojās visās varavīksnes krāsās.

     Festivāls ilga četras dienas. Mēs, dejojot kopā ar citiem kolektīviem no Latvijas,  saņēmām daudz aplausu un lielas ovācijas par  mūsu dejām. Mēs bijām lepni, ka esam no Latvijas. Arī ielu koncertos un lielajā festivāla gājienā  vietējie iedzīvotāji un citu valstu dejotāji mūs sagaidīja ar prieku un gavilēm, saucieniem. Visiem ļoti patika mūsu kolektīva karogs: pētīja, sprieda un skaitīja piešūtās podziņas, kuras ir pašu dalībnieku sagādātas kā vienojošs simbols par katra neiztrūkstošu ieguldījumu kolektīva darbībā un izaugsmē. Paldies karoga autorei un darinātājai Valdai Eglītei.

     Dienas bija pārpildītas ar notikumiem. Tās bija neatkārtojamas lepnuma sajūtas par savu kolektīvu, novadu un savu zemi Latviju. Festivāla laiks pagāja tik ātri, ka, skat, jau Noslēguma koncerts ir izskanējis......

     Festivāla laikā mēs sadraudzējāmies arī ar citu valstu dejotājiem un muzikantiem. Vakaros mācījām viņiem latviešu tautas deju soļus. Savukārt viņi mums iemācīja savas tautas rotaļas un spēles.

    Mājupceļā mēs braucām caur Berlīni, kur pabijām gan Berlīnes Zooloģiskajā dārzā, akvārijā, gan bijām pie  Brandenburgas vārtiem. Pēdējā naktsmītne bija Belistokas pilsētā, kas ir sens tekstilrūpniecības centrs. Te mēs atpūtāmies, apmeklējām akvaparku. Apskatījām Branicki pili un parku. Redzējām vienreizēji skaisto pils dārzu ar daudzajām skulptūrām katrai zodiakai zīmei, skaistajām strūklakām.

    Pēdējā ceļojuma diena neizpalika bez starpgadījuma! Vēl neizbraucot no Polijas, mūsu autobuss iestiga smiltīs, kur notika ceļa remonta darbi. Ar atsaucīgo Polijas ceļu remonta strādnieku  palīdzību autobuss tika izvilkts un mēs varējām doties tālāk uz mājām.

     Mūsu jaukais, piedzīvojumiem bagātais un dažādu emociju gammu piesātinātais festivāla ceļojums ir beidzies.

Daži jautājumi uz kuriem atbildēja dejotāja Elīna ( 12 gadi) un mamma Anda -

 

Ko Latvijas dejotājiem nozīmē Eiropeāde?

Elīna: Tā ir iespēja redzēt citas valstis, citu tautu tautastērpus. Pierod pie noteikta režīma- nenokavēt mēģinājumus un koncertus.

 Anda:  Izpratni par to, ka mūsu deju kultūra ir ļoti augstā līmenī. Bērniem patstāvību.

 

Kas patika Frankenbergā?

 Elīna: Strūklakas, mājas, aplausi pēc jautrā stūra. Daudz brīvais laiks un varēja kaut kur aiziet.

Komunikācija ar citiem kolektīviem-  gan Latvijas, gan citu valstu. Īpaši futbols ar portugāļiem.

 Anda: Kompaktums, nebijām atkarīgi no autobusa, viss bija ar kājām sasniedzams.

 

„Cielaviņas” dejotājas Elīnas mammas Andas pārdomas par braucienu:

„Ar lepnumu par Latviju, ar lepnumu par Ropažiem bērnu un jauniešu deju kolektīvs "Cielaviņa" piedalījās festivālā Europeade 2019. Neskatoties uz sadzīviskajiem apstākļiem, jūs koncertos bijāt lieliski! Ar lepnumu varēja teikt: "Tur dejo Cielaviņa!" “Cielaviņā” dejo brīnišķīgi jaunieši, īsti Latvijas patrioti! Man bija prieks jūs "pieskatīt"! Paldies visai mūsu komandai, paldies, Terēza Jozefa!”

 BJDK „Cielaviņas” kolektīva vadītājas Terēzas Jozefas rezumējums:

„Tieši šis brauciens bija īpašs ar to, ka, patiešām, mūsu Ropažu "Cielaviņas" bērni un jaunieši spēja sevi pierādīt kā pieredzējuši un spēcīgi dejotāji koncertos un draudzīgi, vienoti, atsaucīgi, jautri ārpus koncertiem! Par to liecināja arī daudz patīkamu komplimentu no festivāla dalibniekiem - citiem kolektīviem, pedagogiem, dejotājiem! Brauciens bija arī kā laba mācību stunda, jo piespēlēja mums dažādas interesantas situācijas, kuras nācās kopīgi risināt! Pateicamies Jolantai Rozei par finanšu bīdīšanu tabulās, formulu pielietošanu sarežģītajos aprēķinos un naudas darījumiem šurpu, turpu!!!
No sirds pateicamies, atbalsta komandai līdz braucošajiem vecākiem-pieskatītājiem, uzmundrinātājiem, superpalīgiem visās jomās: Andai Kalniņai, Antoņinai Kolgānovai, Inesei Daukštei, Sarmītei Kukainei-Oleksānei! Prieks par jaunatklātām fantastiskām mūziķēm - mūsu brīnišķīgo Zaķumuižas mūzikas skolotāju Ilzi Barkāni, un jaukām meitenēm no Aizputes puses Alisi Kārkliņu, Paulu Bitenieci un Līvu Ozolu!

Paldies,  Zanei Kristiānai Jozefai par lielo ieguldījumu festivāla programmu deju sagatavošanā!

Mīļš paldies visiem mūsu dejotājiem! Jūs visi kopā esat varens latviešu spēks!!!

Paldies Ropažu novada domei par atbalstu visos mūsu pasākumos!

Paldies arī autobusa šoferīšiem no Ogres novada Andrim un Jānim par braucienu!"

 

Starptautiskās Eiropeades komitejas Latvijas delegācijas vadītāju pateicības vēstule:

"Noslēgusies Eiropiade Frankenbergā, kolektīvi atgriezušies mājās. Mēs varam lepoties ar saviem dejotājiem un mūziķiem, kuri godam pārstāvēja savus kolektīvus, savas pilsētas, savu LATVIJU. Koncertos, izpelnoties grandiozas skatītāju  ovācijas un Eiropiādes komitejas atzinību, Latvijas kopdejas tika novērtētas  kā labākās.

Bērnu kolektīvi ir mūsu nākotne un bērni to pierādīja, gan\]kopdejā, gan savās koncerta programmās.

Īpaši liels paldies visiem kolektīvu vadītājiem, dejotājiem, mūziķiem, kuri godprātīgi bija sagatavojuši savus kolektīvus, lai pārstāvētu Latviju.

Paldies pašvaldībām , kuras atbalstīja savus pašdarbniekus ceļā uz Eiropiadi.

Priecāsimies arī nākošajā gadā jūs visus redzēt mūsu plašajā Eiropiādes pulkā.

Patiesā cieņā

Latvijas Eiropiādes komitejas vadītāja Nadīna Neimane- Gardoviča un Indra Filipsone."

Datora versija