“Baltica 2018” dalībnieku vidū arī Ropažu novada folkloras kopa “Oglīte”

19.06.2018
“Baltica 2018” dalībnieku vidū arī Ropažu novada folkloras kopa “Oglīte”
Ar novadu sadziedāšanos Rīgas kanāla malās, svētku dalībnieku gājienu un krāšņu festivāla atklāšanas koncertu pie Brīvības pieminekļa 16. jūnijā tika atklāts vienpadsmitais Starptautiskais folkloras festivāls “Baltica 2018”. Festivālā piedalās arī Ropažu novada folkloras kopa “Oglīte”.

Festivāla atklāšanas dienā “Oglītes” dalībnieki sadziedājās Rīgas kanāla malā, devās svētku dalībnieku gājienā un piedalījās atklāšanas koncertā, vedot rotaļu “Šurp, Jāņa bērni”. Savukārt festivāla otrā diena dalībniekiem aizritēja Brīvdabas muzejā, kur rīta pusē Rietumu estrādē notika rotaļnieks ar dažādām jautrām rotaļām. Dienas vidū dziedātāji uzstājās Vidzemes sētā, bet vakarpusē, dienas noslēguma koncertā, gan sadziedājās, gan sadejojās ar citiem svētku dalībniekiem. Atmosfēra šajā folkloras festivālā ir īpaša – brīva un nesamākslota, viegla un rotaļīga, kas tā vien vedina ikvienu gan dziedāt līdzi, gan doties rotaļās. Vēl līdz 21. jūnijam ikviens interesents ir aicināts ap meklēt folkloras festivāla notikumus. Pasākumu sarakstu varat skatīt festivāla mājas lapā http://www.festivalbaltica.com.

 “Baltica 2018” šogad Latvijā pulcē 4000 dalībniekus - 233 folkloras kopas, etnogrāfiskos ansambļus, folkloras deju kopas un kapelas, ārvalstu viesus no Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas, Gruzijas, ASV, Polijas, Dienvidkorejas un Ķīnas.

Festivāla tēma 2018.gadā ir “Ziedēšana. Jāņi”. Festivāla mākslinieciskā vadītāja Māra Mellēna stāsta: “Zied pļavas, zied labība, zied kartupeļi, zirņi un pupas – un klāt ir Jāņi – lielais ziedēšanas laiks, jo Jānis katru gadu atved ziedu vezumu – pa saujai katram, lai zied visa pasaule. Šogad festivāla kodols ir Jāņu tradīcijas – pušķošana, vainagu pīšana, līgošana un aplīgošana, Jāņuzāļu lasīšana un kaisīšana, Jāņuguņu darināšana, iedegšana, Jāņu siera gatavošana, alus darīšana utt. Katrā novadā, pagastā, ciemā, sētā, dzimtā šīm tradīcijām ir savas īpatnības, bet festivāla “Baltica” kopīgais prieks, kas izdziedāts, izdejots vai vienkārši sajusts kopā ar tā dažādajām norisēm gan pašmāju, gan starptautiskā kontekstā, ir labs pamats Jāņu tradīciju pilnvērtīgai dzīvei šodienas kontekstā.”

Festivāls noslēgsies 21.jūnijā ar Vasaras saulgriežu sagaidīšanu Rīgā un Latvijas novados - Dagdā, Daugavpilī, Jelgavā, Jūrkalnē, Turaidā, Viļakā. Gada īsākajā naktī Rīgā, 11.novembra krastmalā uz trim skatuvēm būs iespēja dzirdēt Jāņu melodijas, sadziedāties un apdziedāties, uzpīt visgreznākos vainagus un apgūt siera siešanas prasmi, būs spēles un rotaļas. Varēs dzirdēt Jāņu stāstus, zīlēt ar tautas dziesmām, sakāmvārdu gudrības salikt stāstos un ar Jāņu zālēm izzināt nākotni. Būs iespēja visiem kopā iedegt Jāņugunis, pavadīt sauli, klausīties grupas „Iļģi” koncertu un dancot visu cauru nakti muzikantu “Alas vecās mēbeles”, “Ceiruļeits”, “Skandinieki” un “Kokle” pavadībā, lai būtu modri un spirgti līdz nākamajiem Jāņiem. Bet tiem, kam prāts uz dancošanu vairs nenesīsies, būs iespēja līgot, stāstīt un klausīties. Lai sagaidītu sauli, visi dosies pāri Daugavai un raudzīs, kā saulīte rotājas pašā Jāņu rītiņā.

Starptautiskais festivāls “Baltica” ir Baltijas tautām nozīmīgs notikums, kas demonstrē tradicionālās kultūras vērtības - dziesmas, instrumentālo mūziku, stāstījumus, rotaļas, dejas, kā arī tautas lietišķo mākslu, amatniecību, un citas tautas kultūras izpausmes formas. Festivālā piedalās etnogrāfiskie ansambļi, folkloras kopas, tautas mūzikas grupas, stāstnieki un citi individuālie izpildītāji. Latvijā pirmais festivāls “Baltica” notika 1988. gadā, ievadot Nacionālās neatkarības kustību.

Festivālu rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Aizkraukles novadu, Ādažu novadu, Cēsu pilsētu, Dagdas novadu, Daugavpils pilsētu, Jelgavas pilsētu, Kocēnu novadu, Līgatnes novadu, Siguldas pilsētu, Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, Turaidas muzejrezervātu, Ventspils novadu un Viļakas novadu. Starptautisko folkloras festivālu “Baltica” atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Origo un Ķīnas Tautas Republikas vēstniecība Latvijā.

 

Datora versija