Tuvojoties Zemes stundai, Ropažu vidusskolā aktualizē vides aizsardzības jautājumus

02.03.2017
Tuvojoties Zemes stundai, Ropažu vidusskolā aktualizē vides aizsardzības jautājumus
28. februārī Ropažu vidusskolā viesojās Pasaules Dabas fonda direktors Jānis Rozītis un Tetra Pak Baltijas projektu vadītāja vides jautājumos Marija Slaidiņa, lai tuvojoties 25. martā visā pasaulē atzīmētajai, simboliskajai Zemes stundai, Ropažu vidusskolas jauniešus iepazīstinātu ar vides problēmām pasaulē un Latvijā un pievērstu uzmanību klimata izmaiņām un to, kā tās ietekmē mūsu dzīvi un ikdienu, kā arī, kā mēs ietekmējam globālos procesus.

Pasaules Dabas fonda direktors Jānis Rozītis jauniešiem stāstīja, ka fonds ir lielākā nevalstiskā organizācija, kuras darbības mērķis ir dabas aizsardzība, lai saglabātu ģenētisko, sugu un ekosistēmu daudzveidību, nodrošinātu atjaunojamo dabas resursu izmantošanu, palīdzētu samazināt piesārņojumu un dabas resursu un enerģijas izšķērdīgu patēriņu. Pasaules Dabas fonda misija ir veidot nākotni, kurā cilvēki un daba dzīvo harmonijā.

Organizācijā darbojas 450 brīvprātīgie un ik gadu to skaits palielinās par aptuveni vienu simtu. Jomas, kurām organizācija pievērš uzmanību – meži, jūra un sauszeme, līdzsvaroti attīstīta vides politika. Rezultātu sasniegšanā Pasaules dabas fonds nodarbojas ar vides lobismu, demonstrējumiem vides izglītību un sabiedrības apziņas veidošanu.

Organizācijas vērienīgā dabas akcija ir Zemes stunda, kurā pagājušajā gadā akcijā iesaistījās 170 valstis. Šogad Zemes stunda notiks jau 11 reizi un arī šogad miljoniem cilvēku visā pasaulē, simboliski izslēdzot apgaismojumu uz vienu stundu, pievērsīs uzmanību klimata problēmām un nepieciešamībai tās aktualizēt un risināt.

Laika gaitā ir strauji pieaudzis planētas iedzīvotāju skaits. Likumsakarīgi pieaugot iedzīvotāju skaitam pieaug patēriņš un arī piesārņojums. Latvija ir ļoti labā situācijā – mūs neskar milzu dabas katastrofas, kari, taču kopumā tuvākajā laikā tiek prognozēta biežāka vētru iespējamība, palielinās vidējā temperatūra, kas vienlaikus nozīmē, ka vasara var būt īsāka, savukārt ziema siltāka ar mazāk sniega. Samazinās plūdu iespējamība, savukārt vasarā iespējams arī stiprs lietus. Pieaug augu veģetācijas laiks. Dabā ienāk jaunas sugas. Dabas fonda mērķis ir panākt, lai lēmumu pieņēmēji apzinās un saprot, ka vides aizsardzības jautājumi kļūst arvien aktuālāki.

Tetra Pak Baltijas projektu vadītāja vides jautājumos Marija Slaidiņa savukārt vērsa jauniešu uzmanību uz pārtikas atkritumu šķirošanu un atkritumu ietekmi uz dabu. Viens Latvijas iedzīvotājs gadā vidēji rada 312 kilogramus atkritumu. 63 % no Latvijas iedzīvotājiem atkritumus nešķiro un tikai 37 % - šķiro. No visiem atkritumiem 80 % nonāk atkritumu poligonos apglabāšanai.

Skaitļi ir iespaidīgi, bet ko var darīt ikviens no mums, lai samazinātu atkritumu apjomu? Pirmkārt – nepirkt par daudz, otrkārt - padomāt, ka iespējams tas, kas nav vajadzīgs man, noderētu kādam citam un, iespējams, daļu mēs varam atdot pārstrādei kā otrreizējas izmantošanas izejmateriālu.   

Zemes stunda ir jau pavisam drīz – 25. martā un arī iedzīvotāji Ropažu novadā tiek aicināti iesaistīties šajā simboliskajā dabas akcijā, uz vienu stundu laikā no 20:30 līdz 21:30 izslēdzot gaismu savā istabā, dzīvoklī vai mājā un parādot, ka vides aizsardzības problēmas un jautājumi mums nav vienaldzīgi.

 

Informāciju sagatavoja

Ropažu novada pašvaldības SA daļa

 

 

Datora versija